Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Poznań: Będzie Jarmark Wielkanocny!

Skromniejszy, z pandemicznymi obostrzeniami i bez części artystyczno-koncertowej – ale będzie! 20 marca na Starym Rynku rozpocznie się Jarmark Wielkanocny, który potrwa przez tydzień.

Będą wszystkie stałe elementy jarmarku, jak zapewnia firma Targowiska: lokalne i regionalne przysmaki, ceramika, rękodzieło artystyczne od biżuterii po drewniane naczynia, no i oczywiście wielkanocne specjalności, czyli wyroby z wikliny, palmy, a także kraszanki i pisanki wykonane w różnych technikach.

Ponieważ w tym roku część artystyczna nie może się odbyć, spółka Targowiska postanowiła choć w części wynagrodzić to poznaniakom wielkanocnymi dekoracjami, które staną na rynku.
– W przedświąteczny nastrój poznaniaków i turystów wprowadzą wielkanocne dekoracje i instalacje. Na Starym Rynku stanie prawie 4-metrową palma wielkanocna, wiklinowy zając gigant i ścianka, na tle której będzie można zrobić sobie pamiątkową świąteczną fotografię. Drewniane domki handlowe i stoiska wystawców przybrane zostaną kolorowymi wstążkami i wyglądającymi zza węgła zajączkami – wylicza Iwona Rafińska, prezes spółki.

Specjalną ofertę na jarmark przygotowało Poznańskie Pogotowie Społeczne: na tym straganie znajdziemy całą paletę wyrobów decoupage o tematyce wielkanocnej, ozdoby, maskotki, śliniaczki czy torby.

Nie zabraknie czegoś do przekąszenia i do wypicia – Targowiska przygotowały specjalną ofertę dla poznańskiej gastronomii, jeśli chodzi o jarmark. Nazywa się “Knajpka na straganie”. W ramach tej inicjatywy lokalni przedsiębiorcy będą mogli zaprezentować swoją ofertę na poznańskich targowiskach, co pozwoli im dotrzeć ze swoimi produktami do szerszej społeczności.
– Mamy nadzieję, że prezentacja bezpośrednio na targowiskach oraz oferta “na wynos” dań czy innych smakołyków skusi poznaniaków do ich spróbowania, a następnie zamówienia na wielkanocny stół – wyjaśnia ideę Iwona Rafińska. – Liczymy, że dzięki akcji mieszkańcy i turyści, którzy skosztują smakowitych potraw i wyrobów chętnie odwiedzą lokale kiedy będzie już to możliwe.

Miłośnicy bardziej egzotycznych smaków też znajdą coś dla siebie. Będą na przykład alkohole: od miodów pitnych i nalewek po polskie wina, i te gronowe, i te owocowe, a nawet śliwowicę.

– Głodni i spragnieni znajdą wiele smakołyków – zapewnia Iwona Rafińska – zarówno naszych lokalnych oraz regionalnych, jak i pochodzących z najodleglejszych stron Europy. Od lat wielkim zainteresowaniem cieszą się oferowane na naszych jarmarkach artykuły spożywcze pochodzące z Litwy, takie jak wiejskie chleby, kindziuki, ziołowe słoniny, smalec, cepeliny czy kresowy kwas chlebowy. Nie zabraknie ich i tym razem. Hitem tegorocznego jarmarku będą zapewne wielkanocne zdobione pierniki oraz podlaskie ciasta “sękacze” i “mrowiska”.

Jarmark Wielkanocny rozpocznie się w sobotę, 20 marca i potrwa ponad tydzień – do 28 marca. Stoiska handlowe będą czynne codziennie, od godziny 11:00 do 19:00 lub do “ostatniego” klienta. Handel będzie się odbywał z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa: sprzedawców będzie oddzielała ściana z pleksiglasu, każde stoisko będzie wyposażone w płyn dezynfekcyjny, a stojący w kolejce będą musieli pilnować półtorametrowych odstępów. Wszędzie, gdzie będzie to możliwe, klienci będą proszeni o płatność zbliżeniową.

UMP

Strona głównaPoznańPoznań: Będzie Jarmark Wielkanocny!