pisanki, Jarmark Wielkanocny fot. L. Łada

Poznań: Będzie Jarmark Wielkanocny. I to w dwóch lokalizacjach

Wielkanocne ozdoby i przysmaki na świąteczny stół od bab po białą kiełbasę, a także prezenty „na zająca” i dania regionalne. Wszystko to będzie czekało na Jarmarku Wielkanocnym, który odbędzie się w weekend 8-10 kwietnia.

Tegoroczny jarmark będzie trwał krótko, ale za to będzie się odbywał w aż dwóch lokalizacjach: na placu Wolności przez cały weekend i Rynku Łazarskim przez jeden dzień.

Co będzie można znaleźć na tegorocznym jarmarku? Jak informuje spółka Targowiska, organizator jarmarku, na placu Wolności „stanie ponad 40 stoisk i domków handlowych, w których kupić będzie można m.in. wyroby rękodzielnicze (wianki, kosmetyki, suszone bukiety, biżuterię, skarpety wełniane z wzorami ukraińskimi, wyroby z wosku sojowego oraz ręcznie malowane kurtki, torebki, czapki i plecaki), a także szklane i ceramiczne ozdoby czy cebulki kwiatowe i nasiona”.

Będą także regionalne dania, słodycze i wędliny – na wynos i do spróbowania na miejscu – a także alkohole, od miodów pitnych poprzez likiery i nalewki po wina i wódki smakowe.
– Od lat wielkim zainteresowaniem cieszą się oferowane na naszych jarmarkach artykuły spożywcze pochodzące z Litwy, takie jak wiejskie chleby, kindziuki, ziołowe słoniny, smalec, cepeliny czy kresowy kwas chlebowy – mówi Iwona Rafińska, prezes Targowisk. – Wytrawni smakosze będą mogli skosztować holenderskich, szwajcarskich, włoskich i hiszpańskich serów. Czeka na nich również cała gama greckich produktów z małych rodzinnych przedsiębiorstw, a także polskie miody z przydomowej pasieki oraz podlaskie sękacze i mrowiska. Jak co roku, hitem jarmarku będą zapewne pięknie zdobione pierniki z motywem wielkanocnym, które nie tylko dobrze smakują, ale także ozdobią każdy świąteczny stół.

Jarmark na Rynku Łazarskim – „Złota Niedziela na Rynku Łazarskim” – będzie czynny tylko w jeden dzień, 10 kwietnia, i wtedy będzie tam można kupić typowo świąteczny asortyment: serwetki do wielkanocnych koszyczków, same koszyczki, bazie, dekoracje, a także gadżety związane z gwarą wielkopolską i przysmaki wielkopolskie. Sprzedaż tych ostatnich będzie się odbywała we współpracy z kawiarnią „Pączuś i kawusia”, a dochód zostanie przeznaczony na potrzeby ukraińskich dzieci. Swoje popisowe dania wystawią na jarmarku także inne łazarskie lokale gastronomiczne.

Będą też występy oraz warsztaty i animacje dla dzieci i dorosłych. Najmłodsi będą mogli puszczać bańki mydlane, skręcać balony i wziąć udział w warsztatach plastycznych. Nieco starsi będą mogli spróbować swoich sił w rzeźbieniu w drewnie, będą też warsztaty zdobienia babeczek i robienia ozdób nie tylko świątecznych, ale i wiosennych. Będą także stoiska artystów ukraińskich, na których będzie można kupić ich prace.

Na jarmarkowej scenie wystąpią Wujek Ogórek oraz Monika Kijek, która zaśpiewa piosenki z bajek i filmów Disneya. Chętni będą mogli zwiedzić Niewidzialną Ulicę czyli interaktywną wystawę umieszczona w ciemności, która pozwala zrozumieć, jak czują się osoby niewidome lub słabowidzące, które zresztą pełnią rolę przewodników po wystawie.