Poznań: Będzie dostęp do plaży nad jeziorem Kierskim – obiecują władze Poznania

plaża, jezioro Kierskie, Baranowo fot. UMP
„Miasto nie może tolerować takiego zachowania i godzić się na łamanie prawa” – deklarują władze Poznania. Chodzi o właściciela ośrodka „Kaskada”, który utrudnia przejście na plażę nad jeziorem. Sprawa jest w sądzie.

Kłopoty z dostępem do plaży miejskiej w Baranowie trwają od lat. Bo plaża i przyległe działki są miejskie, ale dojść do nich można tylko przez prywatną działkę, na której znajduje się hotel „Kaskada”. Przez całe lata miasto i hotel działały na tej zasadzie, że właściciel hotelu zatrudniał ratowników i dbał o plażę, a w zamian mógł korzystać z plaży, kąpieliska i terenów przyległych.

Ale w ubiegłym roku właściciel się zbuntował. Poszło o drogę dojazdową do jeziora i hotelu, ulicę Międzyzdrojską. Jest w fatalnym stanie technicznym i właściciel „Kaskady” uznał, że miasto powinno ją wyremontować. Gdy miasto się nie zgodziło tłumacząc, że nie może, bo ulica prowadzi przez prywatne działki – zamknął bramy ośrodka dla plażowiczów. W odpowiedzi władze miasta pozwały właściciela do sądu.

„Dostęp do miejskiej plaży nad jeziorem Kierskim to sprawa, która od dłuższego czasu absorbuje miejskich urzędników, mieszkańców Poznania i sąsiednich gmin.” – czytamy w opinii miasta. – „Zgodnie z prawem każdy powinien mieć zapewniony swobodny dostęp do linii brzegowej jeziora. Ponadto miasto Poznań posiada prawo własności do terenów przylegających do jeziora Kierskiego oraz stanowiących dojście do niego. Mimo to właściciel ośrodka wypoczynkowego Kaskada utrudnia dostęp do miejskiej plaży. Miasto nie może tolerować takiego zachowania i godzić się na łamanie prawa. Dlatego sprawę skierowano na drogę sądową”.

To nie jedyne działania. władze Poznania wspólnie z władzami Tarnowa Podgórnego i Stowarzyszeniem Mieszkańców Baranowa analizują zapisy planu miejscowego oraz możliwości zapewnienia alternatywnego dojścia do plaży miejskiej. Rozważane jest wybudowanie schodów od strony ulicy Letniskowej w Baranowie. Inwestycja ta ma być wykonana wspólnie przez Poznań i Tarnowo Podgórne, bo będzie się znajdowała na gruntach obu samorządów i wtedy każdy mieszkaniec będzie mógł swobodnie korzystać z dóbr i uroków jeziora Kierskiego.

– Pokładam, wspólnie z mieszkańcami Poznania, Gminą Tarnowo Podgórne i Stowarzyszeniem Mieszkańców Baranowa nadzieję, że prawo będzie respektowane, a w sytuacji, gdy dochodzi do jego naruszenia, podejmowane kroki będą szybkie i skuteczne – mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. – Na całą sprawę spojrzeć należy nie tylko przez pryzmat jednej plaży. Każde tego rodzaju zachowanie będzie spotykać się z reakcją miasta Poznania. Naszym celem jest, aby jezioro Kierskie i teren wokół niego były miejscem spotkań, rekreacji, sportu dla wszystkich, którzy chcą korzystać z jego uroków.

UMP, el