Poznań: Będą ogromne cięcia w budżecie. Odczuć je mają wszyscy poznaniacy!

Miasto Poznań panorama Fot. Sławek Wąchała-4
Mariusz Wiśniewski, zastępca Jacka Jaśkowiaka, oficjalnie dziś poinformował, że miasto czekają znaczące cięcia w wydatkach. Odczuć to mają wszyscy poznaniacy.

O złej sytuacji poznańskich finansów Mariusz Wiśniewski alarmował już kilka razy. Za obecną sytuację wini on rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz przeprowadzone przez niego reformy. Konkretnie chodzi o obniżenie stawki PIT, oraz zwolnienie młodych ludzi z płacenia tego podatku. Zmiana niewątpliwie korzystna z punktu widzenia obywateli, jest zabójcza dla finansów samorządów.

175 milionów. Tyle pieniędzy mniej ma wpłynąć do budżetu miasta w związku z decyzjami, które podjął obecny rząd. Zmiany w podatku PIT nie są jedynymi, które doprowadziły do pogorszenia sytuacji w budżecie. Wiśniewski wskazuje również, jako źródło problemów, reformę edukacji. Wprowadzona przez PiS zakładała likwidację gimnazjów. Koszty związane z jej wprowadzeniem w dużym stopniu musiały jednak pokryć samorządy ze środków własnych. Miasto zostało też zmuszone, żeby z własnych pieniędzy sfinansować część podwyżek dla nauczycieli.

Sytuację finansową miasta mają jeszcze pogorszać prognozowany wzrost płacy minimalnej, rosnące koszty inwestycji oraz przewidywany wzrost cen prądu. 

Wszystkie te zmiany oznaczają, że miasto czekają cięcia. Odczuć mają je wszyscy poznaniacy, chociaż obecnie jeszcze dokładnie wiadomo, które obszary działalności miasta sytuacja dotknie najbardziej. Te decyzję mają zostać podjęte do 15 listopada.

Priorytetem dla władz miasta jest kontynuowania trwających już inwestycji i doprowadzenie ich do szczęśliwego końca. Jest to też szczególnie ważne ze względu na dofinansowania otrzymane od Unii Europejskiej. W przypadku nie wywiązania się z inwestycji Poznaniowi groziłaby konieczność zwrócenie środków do UE.

Władze miasta podały natomiast ile muszą wynieść cięcia budżetowe, żeby budżet był bezpieczny. Kwota jest imponująca – 134 miliony złotych. Konsekwencje braku tych pieniędzy mieszkańcy miasta mają jeszcze odczuwać w kolejnych latach.

 

Podziel się:

Ostatnio dodane: