Poznań: Będą nowe tereny pod budownictwo mieszkaniowe?

Poznań Osiedle Młodych os. Piastowskie fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilustracyjne)

Poznańscy radni podczas posiedzenia Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej zastanawiali się, w którym kierunku powinno się rozwijać budownictwo mieszkaniowe w mieście. Według szacunków MPU w ciągu najbliższych 30 lat powinno powstać w Poznaniu powinno powstać 88 tys. mieszkań.

Według radnych problemem jest zachęcenie młodych poznaniaków, by kupowali mieszkania i domy w mieście, nie w powiecie. Dlatego radny Wojciech Kręglewski z PO uważa, że miasto powinno przeznaczyć więcej terenów pod budownictwo jednorodzinne, co zapewni bardziej różnorodną ofertę tym, którzy planują kupno domu lub mieszkania – i zachęci ich do pozostania w mieście. Bo ludzie, którzy marzą o domku jednorodzinnym, raczej nie wybudują go w Poznaniu, skoro tu ceny za metr kwadratowy działki zaczynają się od 600 zł, a tuż za granicami miasta, w gminie Dopiewo, kosztują tylko 300 zł za metr.

Opinię radnego Kręglewskiego potwierdza radna Sara Szynkowska vel Sęk z PiS, która jest zdania, że trzydziestolatkowie z Poznania, którzy nie są w tej szczęśliwej sytuacji, że dostali mieszkanie po rodzicach czy dziadkach albo którzy je sobie sami kupili, najczęściej decydują się na mieszkanie lub dom z ogródkiem pod Poznaniem.

Typując tereny pod zabudowę mieszkaniową radni oceniali także ich położenie: odległość od szkół, przedszkoli czy sklepów, a przede wszystkim od przystanków komunikacji miejskiej, która nie powinna przekraczać 500 metrów.

Sytuacja w mieszkalnictwie jest skomplikowana: bo liczba mieszkańców miasta spada, ale jednocześnie cały czas budowane są nowe mieszkania i domy w mieście, niestety, zazwyczaj w cenie poza zasięgiem przeciętnego poznaniaka, zwłaszcza tego zaczynającego dopiero karierę zawodową. Rynek nakręcają inwestorzy kupujący mieszkania na wynajem, oni też podbijają ceny. Do tego trzeba doliczyć wieloletnie zaniedbania w budowie mieszkań, co sprawia, że nadal ich bardzo brakuje – i mamy bardzo niekorzystną sytuację finansową dla młodych ludzi.

Źródło: Radio Poznań