poznańskie prezenty fot. UMP

Poznań: Bardzo poznańskie świąteczne prezenty

Linia pamiątek nawiązująca do graffiti Noriakiego, lokalne opowieści ze Śródki, skarpetki z koziołkami czy maseczki w rogale świętomarcińskie. To tylko niektóre pomysły na poznańskie prezenty świąteczne.

Znalezienie odpowiedniego prezentu pod choinkę to nie lada wyzwanie. W tym roku poszukiwania dodatkowo utrudnia panująca pandemia. Na szczęście książki, gadżety i pamiątki związane ze stolicą Wielkopolski można jednak nabyć także bez wychodzenia z domu.

Wydawnictwo Miejskie Posnania oferuje na święta dwie nowości, które przypadną do gustu miłośnikom historii. “Mgnienia. Opowieści z lat 1918-1920” Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki to wciągająca książka, której akcja rozgrywa się w momencie odzyskania przez Polskę niepodległości. Publikacja stanowi szkic historyczny o tym przełomowym dla dziejów Polski i Europy okresie. Jej bohaterami są wizjonerzy nowego świata i przedstawiciele starego porządku, agenci tajni i jawni, spiskowcy, mężowie stanu i lokalni politycy, artyści i żołnierze, postaci wybitne i zwykli ludzie. W “Mgnieniach” dużo miejsca poświęcono Powstaniu Wielkopolskiemu.

Kolejną świąteczną propozycją jest najnowszy tom Kroniki Miasta Poznania opowiadający o Naramowicach. Publikacja sięga głęboko, zaczynając od pradziejów i prezentując znaleziska archeologiczne z terenu dawnej wsi. Potem próbuje uchwycić jej początki w kształcie, w jakim funkcjonowała przez stulecia, by wreszcie przejść do czasów włączenia Naramowic w struktury miejskie, a potem do współczesności, oddając też głos naramowiczanom, którzy wspominają kombinat, szkołę czy zmieniającą się stale przestrzeń. Nie zabrakło również tekstów o miejscowej przyrodzie.

Jako świąteczny podarunek idealnie sprawdzą się także pamiątki z serii nawiązującej do graffiti Noriakiego, która stała się charakterystycznym elementem poznańskiej popkultury. W sprzedaży znajdują się m.in. torby, naklejki, długopisy, ołówki czy notesy z wizerunkiem Pana Peryskopa. Wśród linii pamiątek Wydawnictwa Miejskiego Posnania warto zwrócić uwagę na nieszablonowe gadżety przypominające o Powstaniu Wielkopolskim. W sprzedaży dostępne są torby, koszulki, piórniki, butelki sportowe i przypinki – ozdobione napisem “Powstanie wielkopolskie 1918-1919” oraz biało-czerwoną rozetką, która jest symbolem walki o niepodległość. Ponadto w ofercie poznańskich gadżetów i pamiątek dostępne są także linie: “Legendarny Poznań”, “Zabytki”, “Ikony Poznania”, “Historyczna”.

Wszystkie pamiątki i publikacje można kupić online pod adresem: sklep.wmposnania.pl oraz stacjonarnie – w Centrum Informacji Kulturalnej przy ul. F. Ratajczaka 44.

Sprzedaż internetową prowadzi również Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, które oferuje selekcję publikacji związanych z historią i dziedzictwem Poznania. Można już zamawiać pierwsze pełne wydanie “Interpretacji Dziedzictwa” Freemana Tildena w języku polskim. Dostępne są także lokalne opowieści z poznańskiej Śródki: “Trzeba by jeszcze powiedzieć. Z Archiwum Społecznego Śródki” w dwóch tomach oraz “Przewodnik po Trakcie Królewsko-Cesarskim”, który uatrakcyjni spacery po mieście.

Zamówienia można składać mailowo: sklep@trakt.poznan.pl. Cennik oraz zasady wysyłki znajdują się na stronie CTK TRAKT.

Od lat niezwykłą serię własnych pamiątek tworzy Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna. Projektowane i produkowane w Polsce gadżety szybko zdobyły serca turystów i poznaniaków. Od niedawna są one dostępne również w sprzedaży internetowej. Oprócz słynnych skarpetek w koziołki, maseczek w rogale świętomarcińskie czy inne symbole Poznania, na platformie Allegro czy OLX można nabyć także m.in. gry dla dzieci z poznańskimi atrakcjami turystycznymi w roli głównej i wiele więcej. Oferta jest sukcesywnie wzbogacana. Pamiątki można kupić także stacjonarnie – w Punktach Informacji Turystycznej na Starym Rynku i Dworcu Głównym PKP.

UMP, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze