Poznań: Autostradowa obwodnica miasta gotowa pół roku wcześniej

Drogowcy jeszcze wykonują ostatnie prace wykończeniowe. Ale już wiadomo na pewno, że zdążą i że oficjalne otwarcie nowoczesnej obwodnicy stolicy Wielkopolski będzie za tydzień. I za tydzień też pojadą nią kierowcy.

Od 19 grudnia, czyli pół roku wcześniej niż planowano, obwodnica Poznania z trzema pasami ruchu w każdą stronę zostanie oddana do użytku. 16 kilometrów obwodnicy ma dodatkowy trzeci pas, nową nawierzchnię, barierki ochronne, ekrany akustyczne, monitoring, oświetlenie i oznakowanie. A przecież prace ruszyły dopiero w marcu tego roku i w dodatku odbywały się tak, by jak najmniej utrudniać ruch na dwóch już istniejących pasach w każdą stronę.

85 kilometrów barierek, 28 tysięcy metrów kwadratowych ekranów akustycznych i półtora tysiąca sztuk nowych lamp – te liczby dają pojęcie o tym, jak gigantyczną pracę wykonali drogowcy. A przecież to tylko prace na powierzchni ziemi – trzeba było jeszcze też wzmocnić wały ziemne.

Obecnie trwają ostatnie prace przy montażu barierek i malowaniu oznakowania, trwają już też odbiory techniczne. 12 grudnia zaplanowano zaś audyt bezpieczeństwa.Jeśli nowa obwodnica przejdzie te wszystkie niezbędne procedury pozytywnie – zostanie dopuszczona do ruchu.

Po jej otwarciu niektóre prace nadal będą trwały – na przykład montaż ekranów akustycznych. Ale będą to już prace, które nie będą miały wpływu na ruch na trzech pasach nowej obwodnicy.

GDDKiA, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: