Autostrada A2 fot. Autostrada Wielkopolska

Poznań: Autostrada Wielkopolska musi zwrócić prawie 895 milionów euro. Plus odsetki

Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu uznał, że skarga AW na decyzję Komisji Europejskiej nakazującej zwrot pobranych rekompensat od państwa jest bezzasadna i oddalił ją. Rekompensaty zostały uznane za nielegalną pomoc państwa.

Jak informuje Radio Poznań, polskie władze w latach 2005 do 2011 wypłaciły spółce rekompensaty, które miały jej wynagrodzić straty wynikłe ze zmian w prawie i zwolnienia samochodów ciężarowych z obowiązku płacenia winiet za przejazdy autostradą A2. Natomiast w 2014 roku złożyły wniosek do Komisji Europejskiej, by przeprowadziła postępowanie i orzekła, czy rekompensaty w tej wysokości były zasadne czy nie. Bo zdaniem ówczesnego rządu było to nadmierne wsparcie dla spółki.

Komisja Europejska po wnikliwym dochodzeniu w 2017 roku przychyliła się do stanowiska rządu Polski uznając rekompensaty za nadmierne. Eksperci ustalili, że obliczono je opierając się na błędnych i mocno zawyżonych danych ruchu pojazdów, a więc i niewpłaconych opłat, które spółka straciła.

Autostrada Wielkopolska odwołała się jednak do Sądu Unii Europejskiej w Luksemburgu ze skargą na decyzję komisji. A teraz sędziowie ponownie uznali, że KE oraz polski rząd mieli rację – i oddalili skargę AW. teraz spółka musi zwrócić pobrane pieniądze – albo próbować odwołać się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Radio Poznań, el

0 0 votes
Oceń artykuł

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze