dworzec Rataje fot. PIM

Poznań: Autobusy wracają na dworzec Rataje

Po remoncie nawierzchni i peronów dworzec autobusowy Rataje ponownie będzie mógł obsługiwać pasażerów. Autobusy wrócą tu od poniedziałku, 13 lipca, a jeszcze tego lata planowane jest rozpoczęcie przebudowy ronda Rataje.

– Remont nawierzchni dworca Rataje to początek kolejnej istotnej inwestycji w Poznaniu związanej z transportem publicznym i infrastrukturą drogową – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Rondo Rataje jest jednym z najbardziej kluczowych węzłów komunikacyjnych Poznania. Musi zostać przebudowane tak, by zapewnić płynny i bezpieczny ruch o dużym natężeniu, zarówno dla komunikacji miejskiej, jak i pojazdów indywidualnych. Każdego dnia przejeżdża przez nie bowiem ponad 1100 tramwajów, 1000 autobusów i blisko 100 tysięcy samochodów. Po zakończeniu inwestycji zyskają wszyscy użytkownicy ruchu – pasażerowie, kierowcy, piesi i rowerzyści.

W ostatnich dniach czerwca – zgodnie z zapowiedziami – zakończyły się prace w ramach pierwszego etapu remontu nawierzchni dworca autobusowego na Ratajach. Równolegle trwa drugi etap robót, który obejmuje wykonanie nawierzchni na zjeździe z ul. Krzywoustego w stronę dworca oraz na wyjeździe z dworca w kierunku ul. św. Rocha.

– Autobusy mogą już powrócić na teren dworca i mamy nadzieję, że pasażerowie odczują pozytywną zmianę – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Stara nawierzchnia placu przed dworcem została rozebrana i wymieniona na nową. Perony są wyremontowane i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powstał też jeden nowy peron autobusowy. Teren dworca będzie także monitorowany.

W poniedziałek uruchomiona zostanie większość peronów na dworcu Rataje. Dzięki temu autobusy linii nr: 152, 162, 166, 181, 184 i 196 oraz linie nocne nr 244 i 247 powrócą na perony na dworcu. Z użytkowania wyłączony zostanie jedynie peron nr 1. Jest to konieczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom, podczas realizacji przez wykonawcę II etapu inwestycji na dworcu.

Przypominamy, że linie podmiejskie nr: 431, 432, 435, 501, 502, 560 i 561 oraz miejska nr 155, swój początkowy/końcowy przystanek mają na Franowie, gdzie pasażerowie mogą się wygodnie przesiąść na linie tramwajowe.

Autobusy linii nr 165 wciąż będą kończyć bieg na przystanku Kórnicka. Nieczynny będzie przystanek po wyjeździe z ronda Rataje na ul. Zamenhofa.

Wciąż, ze względów bezpieczeństwa, nieczynny będzie Punkt Obsługi Klienta ZTM w budynku dworca, a z przyczyn technicznych także biletomat na Dworcu Rataje. Najbliższy dostępny Punkt Obsługi Klienta ZTM znajduje się na dworcu przy rondzie Śródka.

Najbliższe biletomaty stacjonarne z kolei znajdują się na przystanku tramwajowym Kórnicka na przystanku tramwajowym os. Rzeczypospolitej na ulicy Zamenhofa oraz na przystanku tramwajowym AWF na ulicy Strzeleckiej.

Termin rozpoczęcia zasadniczych prac budowlanych na rondzie Rataje ma nastąpić pod koniec lipca, a zakończenie wszystkich prac budowlanych wraz z odbiorami technicznymi i uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie planowane jest na marzec 2022 r.

UMP, el