autobusy dla Ukrainy fot. MPK Poznań

Poznań: Autobusy MPK pojadą do Lwowa

Andrij Sadowy, mer Lwowa, poprosił polskie miasta o pomoc: Lwów potrzebuje autobusów, bo większość pojechała na front. Władze Poznania od razu zdecydowały o wysłaniu dwóch pojazdów. Solaris Urbino 18 i Man Lions City pojadą na Ukrainę.

– Większość naszych autobusów pojechała na front – mówił Andrij Sadowy podczas zdalnego spotkania ze Związkiem Miast Polskich. – Lwów potrzebuje autobusów do transportu uchodźców, ale też leków, artykułów spożywczych i innych produktów. Jeśli każde polskie miasto przekazałoby jeden-dwa autobusy i jeszcze można by je załadować pomocą humanitarną, to byłaby wielka pomoc.

Natychmiast po tym apelu Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta, który jest także przedstawicielem Poznania w Związku Miast Polskich, przekazał sprawę prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi i w ten sposób stolica Wielkopolski dołączyła do samorządów, które udzieliły takiej pomocy.

– Od początku rosyjskiej agresji poprzez różne działania wspieramy uchodźców oraz osoby, które pozostały w Ukrainie – mówił prezydent Jaśkowiak. – Te autobusy to konkretna pomoc dla miasta, które oddało swoje wozy na front, a jednocześnie przyjęło wielu uciekających z terenów okupowanych. Jestem przekonany, że pojazdy dobrze posłużą lwowianom oraz uchodźcom.

– Dla Lwowa przekazujemy dwa autobusy – wyjaśnił Krzysztof Dostatni, prezes zarządu MPK Poznań. – To sprawne pojazdy, które do tej pory były eksploatowane na poznańskich liniach. Z pewnością przydadzą się do przewozu osób w obrębie miasta bądź do granicy, ale też – w razie takiej potrzeby – do przewozu rzeczy. Do autobusów załadowane zostały najpotrzebniejsze części zapasowe oraz dary dostarczone przez pracowników.

Do Ukrainy pojadą: przegubowy Solaris Urbino 18 oraz 12-metrowy Man Lion’s City z 2006 roku. Oba na granicy zostaną odebrane przez kierowców ze Lwowa. Oba są pełne darów zebranych przez pracowników MPK Poznań oraz mieszkańców Suchego Lasu i Rokietnicy, między innymi artykułów spożywczych, odzieży, opatrunków, leków oraz środków ochrony osobistej.