Poznań: Architectus civitatis nostrae – Budowniczy naszego miasta

Architectus Civitatis Nostrae fot. UMP
Oryginalna architektura, funkcjonalne rozwiązania i interesujące układy urbanistyczne – tym muszą się charakteryzować budynki, by ich wykonawca mógł zawalczyć o tytuł Budowniczego naszego miasta. To trzeci edycja konkursu.

Jurorzy zwrócą uwagę na dokonania przedsiębiorców w zakresie budownictwa mieszkaniowego, obiektów usługowych oraz działań inwestycyjnych na terenach zdegradowanych.

– W Poznaniu mamy wiele przykładów przyjaźnie zaprojektowanych osiedli, nowoczesnych i ekologicznych budynków z miejscami pracy czy rewaloryzacji terenów tego wymagających – mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. – Spośród wyróżniających się realizacji kapituła nagrody wyłoni i uhonoruje najlepsze. Architectus civitatis nostrae to również forma podziękowania przedsiębiorcom, którzy poprzez swoje inwestycje w stolicy Wielkopolski przyczyniają się do jej rozwoju.

Nagroda zostanie przyznana w trzech kategoriach: Kompleksy mieszkaniowo-usługowe, Obiekty usługowe, Działania inwestycyjne na terenach zdegradowanych. Swoje nominacje mogą wysyłać: mieszkańcy, przedsiębiorcy i ich organizacje (firmy mogą zgłaszać także samych siebie), instytucje, fundacje i stowarzyszenia, organizacje społeczne oraz kapituła nagrody. Inwestycje muszą być zrealizowane w latach 2018-2019.

Zgłoszenia powinny zawierać: nazwę przedsiębiorstwa, krótki opis z uwzględnieniem charakterystycznych cech zrealizowanego projektu, datę oddania obiektu do użytku, opis zagospodarowania terenu i zdjęcia realizacji oraz uzasadnienie nominacji. Zgłoszenia można wysyłać na adres mailowy Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania – ua@um.poznan.pl.

– Kapituła będzie szukać firm których inwestycje najlepiej odpowiadają na potrzeby mieszkańców, a zastosowane rozwiązania architektoniczno-urbanistyczne wzbogacają miasto. Jurorzy ocenią nie tylko estetykę, funkcjonalność i zagospodarowanie terenu, ale także otwartość i dostępność inwestycji. Kapituła zwróci również uwagę na zieleń i aspekty energetyczno-ekologiczne – zaznacza Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP. – W inwestycjach na terenach zdegradowanych dodatkowo oceniana będzie ich zgodność z zapisami Gminnego Programu Rewitalizacji, a także to, w jaki sposób dany projekt wpłynął na poprawę życia i pracy poznaniaków.

Nagrody Prezydenta Miasta Poznania Architectus civitatis nostrae – Budowniczy naszego miasta jest przyznawana co dwa lata. Pierwsza odsłona konkursu odbyła się 2016 roku. W poprzednich edycjach nagrodzone zostały spółki:

Ataner Sp. z o.o. za całokształt dokonań, w szczególności za zespół mieszkaniowy Polanka 2, budynek mieszkalny u zbiegu ulic Sczanieckiej – Kasprzaka oraz zespół apartamentowy przy ul. Gen. T. Kutrzeby,
Constructa Plus Sp. z o.o. Sp.k., za budynki przy ul. Poznańskiej 1 i 3, a w szczególności za podjęcie ryzyka inwestycji na małym, trudnym terenie w gęstej zabudowie śródmiejskiej,
Sophia Sp. z o.o. za budowę biurowca „Bałtyk”. Doceniono podjęte ryzyko budowy w samym centrum miasta budynku, którego forma jest wydarzeniem z pogranicza architektury i rzeźby,
Młyńska 12 Sp.z o.o. za odrestaurowanie kamienicy przy ul. Młyńskiej 12. Nagrodę przyznano za pieczołowitość, zaangażowanie i wkład finansowy w odrestaurowaniu kamienicy z 1890 r. projektu poznańskiego architekta Oskara Hoffmanna i przywrócenie temu miejscu niepowtarzalnego klimatu końca XIX wieku.

Zgłoszenia można wysyłać do 21 października. Laureatów trzeciej edycji konkursu poznamy w grudniu.

UMP, el

Podziel się: