Poznań: Aquanet pokazuje, co się dzieje z rurami, gdy wlewamy do nich tłuszcz

tłuszcz w sieci fot. Aquanet. SA

W ramach kampanii „Nie śmieć w sieć” poznańska spółka wodociągowa Aquanet zaprezentowała zdjęcia rur kanalizacyjnych po tym, gdy wleje się w nie tłuszcz. Przerażający widok!

Jak wyjaśniają specjaliści z Aquanetu, gorący tłuszcz wylewany do zlewu stygnie i twardnieje w sieci kanalizacyjnej. Następnie osadza się na ściankach przewodów tworząc twardą, trudną do rozbicia skorupę, a tym samym zmniejszając też przekrój czynny kanału. To z kolei sprawia, że przepływ ścieków jest wolniejszy i trudniejszy, a w dodatku tworzą zatory.

„Dziś prezentujemy Wam skutki takich działań, pokazując zdjęcia wykonane bezpośrednio w sieci kanalizacyjnej” – napisał Aquanet o wlewaniu tłuszczu. – „Bardzo dziękujemy pracownikom naszego Działu Sieci Kanalizacyjnej za udostępnienie tych zdjęć i zaangażowanie w naszą kampanię”.

Aquanet zwraca uwagę, że gdy w rurach jest tłuszcz, to utrudniona jest także inspekcja wykonywana w sieci.
„Koła kamery inspekcyjnej, gdy trafiają na takie podłoże, ślizgają się na ściankach przewodu, co uniemożliwia często przejazd kamery przez cały odcinek’ tłumaczy spółka. – „Pamiętajmy, tłuszcz nie rozpuści się w wodzie”.

Podziel się: