Zdobycie Ławicy - 102 rocznica symbolicznie w pandemii Apel pod wieżą fot. Sławek Wąchała

Poznań: Apel pamięci na Ławicy. W pandemicznym rygorze

Tym razem nie było historycznego pikniku z licznym udziałem widzów i rekonstrukcji ataku na lotnisko Ławica. Ze względu na pandemię obchody ograniczono do złożenia kwiatów i apelu pamięci.

Wczoraj przed pomnikiem na Ławicy złożono wiązanki kwiatów. W nocy, a właściwie nad ranem zazwyczaj odbywał się tradycyjny atak na lotnisko przygotowany przez grupy rekonstrukcyjne i obserwowany przez rzesze miłośników.

W tym roku 102. rocznica była świętowana bez wielkiej oprawy. Podczas skromnej uroczystości odpalono symboliczne race przy dźwiękach Roty u podnóża historycznej wieży ówczesnych koszar. W uroczystości wzięli udział rekonstruktorzy grupy historycznej Stacja Lotnicza Ławica, wśród nich członkowie OSP Kwiatowe oraz delegacja strażaków PSP z JRG 4 znajdującej się po sąsiedzku.

Na zakończenie uroczystości rozległy się syreny wozów strażackich JRG 4, a później rekonstruktorzy udali się na Wzgórze Berlińskie, żeby przy niedawno ustawionej tablicy poznańskiego szlaku fortecznego zapalić symboliczny znicz ku czci poległego podczas szturmu Powstańca Wielkopolskiego.

Sławek Wąchała

5 3 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze