czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Hołd bohaterom Powstania Wielkopolskiego za zdobycie Ławicy

Co roku tę pamiętną bitwę Powstania Wielkopolskiego czczono piknikiem i ponownym zdobywaniem Wzgórza Berlińskiego przygotowanym przez grupy rekonstrukcyjne. W tym roku tylko złożono kwiaty.

Powodem jest oczywiście pandemia. To z jej powodu tradycyjny piknik historyczny nie mógł się odbyć, tak samo jak bardzo efektowne zdobywanie Wzgórza Berlińskiego, będącego przypomnieniem zwycięskiego ataku powstańców na lotnisko.

Przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy starym terminalu Ławicy przedstawiciele lotniska złożyli dziś kwiaty, stanęła tam też warta honorowa. Na bardziej huczne obchody trzeba będzie poczekać do przyszłego roku.

Atak rozpoczął się w nocy z 5 na 6 stycznia, a zwycięska bitwa rozegrała się 6 stycznia 1919 roku. Po decyzji generała Taczaka w nocy w kierunku Ławicy wyruszył oddział pod dowództwem ppor. Andrzej Kopy, który dysponował nawet dwiema armatami dla wsparcia ataku powstańczego. Przed atakiem powstańcy zadbali też o wyłączenie prądu i telefonów na lotnisku.

Atak rozpoczął się od ostrzału artyleryjskiego, który, dzięki trafieniom w wieżę kontroli lotów i koszary, całkowicie zdezorientował przeciwnika. Piechocie powstańczej wystarczyło kilkanaście minut, by opanować lotnisko – a stracili przy tym tylko jednego człowieka.

Podczas ataku na Ławicę powstańcy zdobyli pokaźny łup: sprzęt lotniczy, karabiny maszynowe i ponad 200 sprawnych samolotów znajdujących się na lotnisku. Jego wartość oszacowano na 200 mln marek niemieckich i to do dziś największy łup wojenny w historii polskiego oręża. Mogli także wykonywać naloty bombowe: 9 stycznia lotnicy wielkopolscy zbombardowali port lotniczy we Frankfurcie na Odrą, zrzucając tam 36 bomb.

Jednak wtedy najważniejsze dla powstańców było to, że dysponowali siłami powietrznymi i mogli walczyć na niebie, a także uniemożliwić Niemcom nalot bombowy na .

Strona głównaPoznańPoznań: Hołd bohaterom Powstania Wielkopolskiego za zdobycie Ławicy