Poznań: Amerykańskie czołgi będą serwisowane w Poznaniu?

czołg Abrams, zdjęcie ilustracyjne fot. military material, pixabay

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne odwiedziła dziś amerykańska delegacja, by przeprowadzić rozmowy w tej sprawie z poznańskimi specjalistami. Możliwość serwisowania czołgów w Poznaniu jest bardzo prawdopodobna.

Amerykańskie czołgi Abrams mają w 2022 roku stać się wyposażeniem polskiej armii i to dlatego przedstawiciele producenta odwiedzili kilka zakładów, w tym poznańskie Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne, by sprawdzić ich potencjał, jeśli chodzi o serwisowanie abramsów.

Poznańskie zakłady wywarły na amerykańskich gościach bardzo dobre wrażenie. Jak powiedziała Elżbieta Wawrzynkiewicz, prezes Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych, padały same pochwały jeśli chodzi o poziom obsługi i kompetencje personelu, co, jak uważa, świadczy o tym, że poznaniacy jak zawsze stanęli na wysokości zadania.

Sam fakt rozważania możliwości serwisowania w Polsce tak zaawansowanego technologicznie sprzętu dobitnie pokazuje, na jakim poziomie jest obecnie polski przemysł zbrojeniowy. Zdaniem prezesa PGZ, Sebastiana Chwałka, cały nowoczesny sprzęt jesteśmy w stanie serwisować w Polsce, a specjaliści grupy prowadzą badania nad prototypem czołgu polskiej produkcji.

Otrzymanie tego zamówienia jest istotne także dla Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych. Nie dlatego, by narzekały na brak zleceń – przeciwnie, są zawaleni pracą i tylko w tym roku odnotowali obroty w wysokości ponad 220 mln zł. Jednak takie zlecenie oznacza rozwój dla samej firmy, choćby poprzez zwiększenie kompetencji pracujących tu specjalistów przez kontakt z najnowocześniejszymi technologiami, ale także dlatego, że byłby to kontrakt na wiele lat.

Źródło: TVP3

Podziel się: