14 Wojskowy Oddział Gospodarczy 1

Poznań: Amerykanie już przyjechali do stolicy Wielkopolski

Od dziś Poznań jest siedzibą Wysuniętego Stanowiska Dowodzenia Amerykańskiej 1 Dywizji Piechoty. W koszarach 14 WOG Amerykanie zostali powitani przez M.Błaszczaka, ministra obrony narodowej i G.Mosbacher, ambasador USA.

W siedzibie jednostki przy ulicy Bukowskiej stanęli razem żołnierze polscy i amerykańscy, stając się w ten sposób urzeczywistnieniem deklaracji o współpracy obronnej, którą podpisali prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump.

Amerykański kontygent NATO w Polsce zwiększył się więc o 1000 żołnierzy, a Poznań awansował do roli siedziby sztabu. Decyzję ogłosili dziś w stolicy Wielkopolski minister Błaszczak i generał Joseph Franklin Jarrard, zastępca dowódcy Wojsk Lądowych ds. Gwardii Narodowej w Europie.

Minister Błaszczak przypomniał też, że to właśnie wsparciu USA Polska zawdzięcza przyjęcie do Paktu Północnoatlantyckiego, a obecność wojsk amerykańskich zapewni znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa w naszym kraju. Zwiększenie liczebności wojsk amerykańskich w Polsce jest jednym z priorytetów ministra Błaszczaka. Natomiast ambasador Mosbacher przypomniała z kolei, że Amerykanie przyjechali do Poznania dokładnie w stulecie nawiązania stosunków polsko-amerykańskich.

Poznański sztab będzie koordynował działaniami jednostek USA w Polsce, zarządzał ich szkoleniami i współpraca z Wojskiem Polskim. W Poznaniu będzie stacjonować około 500-600 żołnierzy amerykańskich.

14 WOG, el fot. 14 Wojskowy Oddział Gospodarczy

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze