Rafa

Poznań: Alicja L. Wróblewska Talentem Roku 2019

Fundacja Pix.House ogłosiła zwycięzcę konkursu fotograficznego Talent Roku 2019. Zwyciężczynią konkursu została Alicja L. Wróblewska i jej projekt “Rafa”.

Do konkursu należało zgłaszać projekty fotograficzne (do 20 zdjęć) lub wstępnie opracowany pdf ze zdjęciami. Jedna autorka czy autor mógł zgłosić maksymalnie 2 projekty. W zgłoszeniu miały znaleźć się także tekst wprowadzający lub opisujący projekt.

Co napisała Alicja L. Wróblewska o “Rafie”?

“Rafy koralowe to jedne z piękniejszych i delikatniejszych naturalnych zjawisk na Ziemi. Powstają w morzach i oceanach, w których temperatura wody utrzymuje się powyżej 18 °C. W związku z zanieczyszczeniem środowiska, ocieplaniem się klimatu, a tym samym ocieplaniu się temperatury wód rafy koralowe ulegają zjawisku blaknięcia. W 2017 r. masowe blaknięcie objęło 90% Wielkiej Rafy Koralowej. Jeśli nie powstrzymamy ocieplania klimatu – rafy znikną na zawsze”.

Na projekt składają się fotografie obiektów, które w całości zostały wykonane z plastiku jednorazowego użytku (butelek, kubków, słomek, opakowań po kosmetykach, żywności, etc.). Są to reprezentacje rafy przyszłości…

Materiał “Rafa” zostanie wydany w formie zina. Projektem publikacji zajmie się Krzysztof Orłowski.

Mat. pras., el