Poznań: Aktywiści przypominają politykom o „piątce dla zwierząt”. Banerami

Baner na Hlonda fot. fundacja Viva
W Poznaniu na wiadukcie nad ulicą Hlonda zawisł baner, który ma przypominać politykom, że miliony zwierząt wciąż czekają na wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futra. Akcja odbyły się z okazji Ogólnopolskiego Dnia bez Futra.

– Każdego roku w Polsce w brutalny sposób zabija się na futro 6 mln zwierząt. Pod tym względem jesteśmy na drugim miejscu w Europie, a trzecim na świecie – mówi Malwina Malinowska, koordynatorka lokalnej grupy fundacji Viva w Poznaniu. – Inne kraje zakazują tego procederu, a nawet, ze względu na podatność norek na covid, wręcz przyspieszają wprowadzanie zakazów w życie. Coraz więcej światowych marek modowych rezygnuje z futer naturalnych, a my tymczasem zostajemy w tyle. Niemal 100% produkowanych u nas futer jest eksportowanych na wschód, w Polsce zostają śmieci, smród, muchy, skażona gleba, woda i powietrze.

18 września o 1:00 nad ranem 356 posłanek i posłów zagłosowało za głębokimi zmianami dotyczącymi ochrony zwierząt w Polsce, czyli za tzw. „piątką dla zwierząt”. 14 października Senat przegłosował przyjęcie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wraz z poprawkami, wydłużając m.in. okres wygaszenia hodowli zwierząt futerkowych do 31 lipca 2023 roku. „Piątka” miała być ponownie procedowana w Sejmie 27 października, ale w ostatniej chwili bez żadnego wyjaśnienia została zdjęta z porządku obrad. Do tej pory nie pojawił się zapowiadany przez niektórych posłów PiS nowy projekt ustawy. Tymczasem, jak wykazują badania, aż 80 proc. Polaków popiera zakaz hodowli zwierząt na futra.

Każdy rok opóźnienia we wprowadzeniu ustawy to kilkanaście milionów zwierząt hodowanych i zabijanych w wyjątkowo okrutny sposób.
– Apelujemy do polityków o jak najszybszy powrót do prac nad nowelizacją – mówią poznańscy aktywiści.

Viva, el