ekolodzy protest obóz dla klimatu fot. Radosław Sto

Poznań: Aktywiści przed bankiem. “Najpierw ludzie, potem zyski”

Aktywiści z Obozu dla klimatu zorganizowali protest przed PKO BP. Domagają się, żeby instytucje finansowe zaprzestały współpracy z firmami wykorzystującymi węgiel.

– Jako Obóz dla Klimatu sprzeciwiamy się jakiemukolwiek zaangażowaniu instytucji finansowych w pomoc spółkom, które wciąż planują budowę nowych elektrowni węglowych i kopalń. Nie mamy czasu na “business as usual” – na odejście od węgla pozostało nam 10 lat. Dane pokazują, że rozumie to coraz więcej banków na całym świecie – z jakiegokolwiek finansowania dla spółek rozwijających węglowe projekty zrezygnowało już 9, w tym np. Credit Agricole. Tego samego żądamy od PKO BP i wszystkich innych banków operujących w Polsce – tłumaczyli powody organizacji protestu.

Czym konkretnie ekologom podpadł PKO BP? Według ich tłumaczeń bank miał (wspólnie z mbankiem i PekaO S.A.) umożliwić wyemitowanie Enei obligacji. Enea, podobnie jak Energa, są na czarnej liście ekologów ze względu na ich plany wybudowania nowego bloku energetycznego na węgiel w Ostrołęce. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2023 roku, co nie podoba się ekologom, którzy uważają, że Polska powinna zrezygnować z wykorzystywania węgla i przerzucić się na bardziej proekologiczne formy pozyskiwania energii elektrycznej.

– Jako Obóz dla Klimatu mówimy nie zaangażowaniu banków w budowę Ostrołęki C – podsumowują organizatorzy.

mat. pras. / NA fot. Radosław Sto

5
Dodaj komentarz

avatar
R.J. Kawa
R.J. Kawa

Widząc to trudno nie użyć cytatu “eko terroryzm”

Tomir Nowaczyk
Tomir Nowaczyk

jeszcze będą prosić o węgiel jak dostana sraczki

Jaroslaw Sassek
Jaroslaw Sassek

Z wielką przyjemnością palę węglem ?

Filip Wrzyszcz
Filip Wrzyszcz

Tak tak tak, już bo w świecie biznesu tak to działa xD

Romuald Hylla
Romuald Hylla

Wycofać z „życia” wszystkich tego typu aktywistów ☠️