Poznań: Aktywiści protestują przeciwko długodystansowym transportom żywych zwierząt

Protest odbywa się 14 czerwca na całym świecie z okazji piątego międzynarodowego dnia Stop Live Transport. W Poznaniu aktywiści fundacji Viva zapraszają o 19.00 na placu Wolności.

Międzynarodowy dzień Stop Live Transport został ustanowiony na pamiątkę 14 czerwca 2015 roku, kiedy to 13 000 owiec straciło życie podczas długodystansowego transportu. Załadowane na statek towarowy „Trust 1” w Rumunii zwierzęta zostały przetransportowane do Jordanii, a po drodze 5 tysięcy z nich zginęło w wyniku odwodnienia, głodu i wyczerpania. Mimo to „Trust 1” wyruszył ponownie w drogę. 14 czerwca statek dopłynął ostatecznie do Somalii – tam okazało się, że ostatecznie w czasie podróży zginęło 13 tysięcy owiec.

Od tej pory obrońcy zwierząt z całego świata łączą siły 14 czerwca, by zaapelować o zakończenie długodystansowych transportów i eksportu żywych zwierząt. Transport z Rumunii do Somalii nie był jedyny – w 2019 roku, podczas katastrofy, do jakiej doszło na Morzu Czarnym, gdy przewrócił się statek, zginęło 14 tysięcy owiec. Dzisiejszy protest ma upamiętnić także i tę tragedię, i wiele innych, do jakich dochodzi w ciągu każdego roku na całym świecie.

Jak zwracają uwagę działacze fundacji, transporty żywych zwierząt odbywają się z rażącym naruszeniem przepisów – i na to także chcą zwrócić uwagę. „Podczas śledztwa Vivy! za transportem jagniąt z Podhala do włoskiej rzeźni w Acqapendente udokumentowano ogromny tłok, wyczerpanie zwierząt, brak możliwości jedzenia i picia przez 68 godzin oraz nieprzystosowanie samochodów przewożących je do skupu” – informują działacze fundacji. – „Śledztwo obnażyło także nieudolne kontrole urzędowe i udowodniło, że prawo w zakresie transportu zwierząt musi ulec zmianie! Po ujawnieniu materiałów ze śledztwa była powiatowa lekarz weterynarii w Nowym Targu, Barbara Z., usłyszała zarzuty nadużycia uprawnień podczas transportu jagniąt. To pierwszy taki przypadek w Polsce, w którym powiatowy lekarz weterynarii otrzymał zarzuty karne w wyniku śledztwa organizacji ochrony zwierząt”.

Fundacja Viva!

Podziel się: