Poznań: Akcja „Gospodarz Domu” powiększa zasięg

gospodarz domu fot. ZKZL
150 osób biorących udział i ponad połowa terenów wewnętrznych objęta opieką nowych gospodarzy domu – to efekt pierwszego okresu działalności programu Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych „Gospodarz Domu”.

Głównym założeniem projektu jest aktywizacja zawodowa mieszkańców budynków komunalnych do dbałości o przestrzeń, w której zamieszkują. Jak informuje ZKZL program cieszy się dużym zainteresowaniem, a liczba zatrudnionych zwiększa się z miesiąca na miesiąc.

– Aktualnie w programie bierze udział blisko 150 osób, które zajmują się m.in. zagospodarowaniem części wspólnych budynku czy opieką nad terenami zielonymi znajdującymi się w sąsiedztwie – mówi Łukasz Kubiak, rzecznik ZKZL.

Według danych przedstawionych przez spółkę po pierwszych trzech miesiącach działalności program obejmuje ponad 56 tys. metrów kwadratowych terenu wewnętrznego, w tym m.in. klatki schodowe oraz podwórza. Stanowi to 49 proc. powierzchni podlegającej do tej pory sprzątaniu przez firmę zewnętrzną. Ponadto Gospodarze Domu swoimi działaniami objęli także ponad 112 tys. metrów kwadratowych terenu zewnętrznego utwardzonego, czyli 30 proc. z całego zasobu należącego do ZKZL.

Imponująco wygląda statystyka zagospodarowania terenów zielonych przynależnych do budynków miejskich. W tym przypadku pracownicy wchodzący w skład programu opiekują się terenami zielonymi wynoszącymi ponad 63 tys. metrów kwadratowych – to 24 proc. z ogólnej ich liczby.

– Znaczny przyrost terenów, którymi opiekują się Gospodarze Domu i liczba wniosków składanych o przystąpienie do projektu wskazują, że kierunek, który obrała spółka jest słuszny. Możemy spodziewać się, że inne miasta będą czerpały wzorce z poznańskiego programu – podsumowuje Kubiak.

Przypomnijmy, że – jak o tym informowaliśmy – program „Gospodarz Domu” pozwala osobom, które nie posiadają długu wobec ZKZL na podjęcie pracy dla spółki. Jego poprzednik – projekt „Dozorca”, zapewniał możliwość pracy tylko dłużnikom, którzy dzięki temu mogli odpracować swoje należności poprzez czynności porządkowe na terenie miejskich nieruchomości. Programem zainteresowały się tez już inne miasta, chcące wypróbować go na swoich terenach.

ZKZL, el

Podziel się: