Poznań: 87 mandatów, czyli strażnicy miejscy na budowie

kontrole budów fot. SMMP
W pierwszej połowie 2020 roku strażnicy, w ramach codziennych zadań i interwencji przeprowadzili 1 807 kontroli 117 budów i terenów do nich przylegających. Efektem było 87 mandatów.

Kontrole straży miejskiej dotyczą głównie czystości ulic oraz stosowania zabezpieczeń przeciwko roznoszeniu nieczystości i odpadów z terenów inwestycji. Podczas prowadzenia prac budowlanych czy remontowych, muszą zostać spełnione odpowiednie warunki zapewniające porządek i bezpieczeństwo. Teren musi być ogrodzony, odpady składowane w pojemnikach, a materiały budowlane magazynowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo.

– Osobą odpowiedzialną za prawidłowe funkcjonowanie budowy jest jej kierownik, a kiedy dochodzi do niedopełnienia obowiązków nakładane są mandaty – mówi Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy SMMP. – Stwierdzone nieprawidłowości skutkowały nałożeniem 87 mandatów. Najczęściej pojawiające się problemy na budowach związane są z błotem na jezdni i śmieciami, czy brakiem tablic informacyjnych, zdarza się, że ciężarówki rozjeżdżają chodniki i niszczą trawniki. Zdarza się, że kierownik budowy jednorazowo może otrzymać kilkusetzłotowy mandat.

Nad przestrzeganiem czystości i porządku czuwają strażnicy rejonowi, którzy za każdym razem oprócz mandatów i pouczeń nakładają na osoby odpowiedzialne nakaz posprzątania terenu wokół budowy i zapowiadają ponowne kontrole.

SMMP, el

Podziel się: