spalanie śmieci fot. SMMP

Poznań: 800 zł mandatu za spalanie śmieci

Deski parkietowe pokryte lepikiem, stare meble i elementy ogrodzeń z drewna impregnowanego – wszystko to było traktowane używane jako opał do pieca. Właściciel dostał 800 zł mandatu.

Strażnicy miejscy wybrali się do tej posesji ze względu na zgłoszenia okolicznych mieszkańców, którzy skarżyli się na duże zadymienie, duszące wyziewy z komina i składowanie odpadów na działce. I po przybyciu na miejsce nie ukrywali zdziwienia, jak dużo drewnianych odpadów można zgromadzić na niewielkim terenie.

– Na działce, położonej w rejonie Nowego Miasta, zgromadzono spore ilości elementów ogrodzenia z drewna impregnowanego, deski parkietowe pokryte grubą warstwą lepiku oraz stare meble – wylicza Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy SMMP. – Przeprowadzona kontrola spalania oraz gospodarki odpadami komunalnymi wykazała bez żadnych wątpliwości, że zgromadzone odpady cięto na kawałki, a następnie spalano w piecu. Mandaty karne na łączną kwotę 800 zł, polecenie przekazania zgromadzonych tworzyw drzewnych do PSZOK, zakup legalnego opału oraz zapowiedź ponownej kontroli – to efekt końcowy wizyty strażników Ekopatrolu.

W 2020 r. strażnicy miejscy przeprowadzili 2319 kontroli w zakresie spalania odpadów. W 472 przypadkach winnych ukarano, a 20 kolejnych spraw trafiło do sądu. Strażnicy pobrali też 80 próbek popiołu – w zdecydowanej większości wyniki badań jasno wskazywały na spalanie odpadów.

Straż miejska przeprowadziła też 489 kontroli jakości paliwa używanego do ogrzewania budynków. W 78 przypadkach jakość okazała się niezgodna z prawem i na właściciel nałożono sankcje przewidziane prawem.

SMMP

2.3 3 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze