Poznań: 80. Tour de Pologne wystartuje w stolicy Wielkopolski!

fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilustracyjne)

To właśnie w Poznaniu rozpocznie się pierwszy etap wyścigu kolarskiego Tour de Pologne UCI World Tour 29 lipca 2023 roku. 240-kilometrowa trasa będzie przebiegać przez ulice miasta oraz pobliskie gminy i powiaty.

Tour de Pologne to największy wyścig kolarski w Europie Środkowo-Wschodniej, jedyny należący do elitarnego cyklu UCI WorldTour. Rozpoczęcie wyścigu w Poznaniu to jego powrót do Wielkopolski po 16 latach – był organizowany w Poznaniu w 2006 i 2007 roku, dwa lata z rzędu, a meta jednego z etapów znajdowała się wówczas przy jeziorze Malta. 29 lipca kolarze wystartują z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich, a dzień wcześniej odbędzie się tam oficjalna prezentacja drużyn biorących udział w 80. Tour de Pologne. Przy okazji głównego wyścigu odbędą się również starty dla dzieci i młodzieży. Sam wyścig potrwa do 4 sierpnia.

Trasa ma liczyć około 240 kilometrów, przebiegać przez Poznań, okoliczne gminy oraz powiaty i kończyć się na Torze Poznań. Dokładny przebieg etapu podany zostanie przez organizatorów w przyszłym roku.

Warto dodać, że w 2023 roku Tour de Pologne będzie obchodził swój jubileusz (80 lat), ale też 100 lat kończy Automobilklub Wielkopolski, na którego terenie zakończy się pierwszy etap wyścigu.

Po raz 30. wyścig będzie organizował Czesław Lang, czyli Lang Team Sp. z o.o., które będzie współpracować z miastem Poznań, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Starostwem Powiatowym oraz Automobilklubem Wielkopolska.

Podziel się: