Poznań: 66. rocznica wybuchu powstania Poznańskiego Czerwca ’56. Trwają uroczystości (ZDJĘCIA)

Poznański Czerwiec '56 fot. K. Adamska

Od godziny 6.00 przedstawiciele władz miasta i województwa składają kwiaty w miejscach upamiętniających walkę poznańskich robotników o godne warunki życia: chleb, wolność i Boga.

Kwiaty złożono dziś przed tablicą pamiątkowa przy bramie Bramie Głównej H. Cegielski – Poznań S.A., przy ZNTK S.A. przy Roboczej, a także na Jeżycach: przy dawnej zajezdni MPK na Gajowej, na skwerze im. Trzech Tramwajarek, pomniku przy ul. J. Kochanowskiego, a także pod tablicą na budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i tablicą upamiętniającą śmierć Romka Strzałkowskiego na ulicy jego imienia.

Przypomnijmy, że 28 czerwca 1956 roku zginęło kilkadziesiąt osób spośród tych, które wyszły na ulice żądając chleba, wolności i Boga.

Kulminacja obchodów tradycyjnie odbędzie się przed pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56 28 czerwca o 18.30, ale wcześniej, o godzinie 17.00 rozpocznie się msza święta w kościele oo. dominikanów, którą odprawi poznański biskup Jan Glapiak. Po mszy uczestnicy uroczystości przejdą na plac Mickiewicza.

Podziel się: