Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Poznań: 3500 osób zaszczepionych nad Maltą

Dokładnie tylu chętnych w ramach trzydniowej akcji „Zaszczep się w majówkę”, otrzymało jednodawkową szczepionkę firmy Johnson&Johnson.

Chętnych do szczepień nie brakowało, każdego dnia kolejka ciągnęła się przez ponad kilometr, a wszyscy wytrwale czekali na swoją kolej mimo zimna i deszczu. Było ich tylu, że do Poznania dowieziono dodatkową partię 1000 szczepionek.

– Dziękuję wszystkim, którzy mimo niekorzystnej pogody skorzystali z okazji zaszczepienia się – powiedział wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. – To wyraz troski o nasze wspólne zdrowie oraz chęć powrotu do normalności.

Szczególnie serdecznie wojewoda podziękował lekarzom i pielęgniarkom ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei za zaangażowanie oraz sprawne przeprowadzenie całej akcji, a także żołnierzom 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej za pomoc w przygotowaniu akcji oraz za czuwanie nad bezpieczeństwem jej uczestników.

Ci, którym nie udało się zaszczepić nad Maltą, mogą się wybrać do któregoś z punktów szczepień powszechnych, takich jak stadion miejski w Poznaniu oraz punkt szczepień na poznańskich targach, lub któregoś z pozostałych punktów szczepień populacyjnych.

Zaszczepić się mogą wszyscy, którzy ukończyli 30 lat, wypełnili formularz w pierwszym kwartale roku i mają aktywne e-skierowanie. Te osoby mogą się zapisywaćna szczepienia, a dodatkowo trwa rejestracja dla kolejnych roczników zgodnie z harmonogramem:

4 maja – roczniki 1988-1989,
5 maja – roczniki 1990-1991,
6 maja – roczniki 1992-1993,
7 maja – roczniki 1994-1996,
8 maja – roczniki 1997-1999,
9 maja – roczniki 2000-2003.

Od 4 maja rejestrować się mogą także osoby w wieku 18-29 lat, które już między styczniem a marcem zadeklarowały chęć przyjęcia szczepionki.

Do 9 maja wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą miały wystawione e-skierowanie. Oznacza to, że po tym terminie każda pełnoletnia osoba będzie mogła już zarejestrować się na szczepienie.

Jak zapisać się na szczepienie? Wojewoda zaprasza do rezerwacji terminów online na pacjent.gov.pl lub poprzez infolinię 989. Dzwoniąc na infolinię trzeba mieć pod ręką nr PESEL. Infolinia działa od 6.00 rano.

Można także wysłać SMS o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333. Później system prowadzi zgłaszającego przez rejestrację krok po kroku. Tu także potrzebny będzie nr PESEL i kod pocztowy. Po zakończeniu rejestracji – na dobę przed zaplanowanym szczepieniem – nadejdzie wiadomość SMS z przypomnieniem terminu i miejsca szczepienia.

Można także zarejestrować się na stronie głównej pacjent.gov.pl – Profilem Zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód). Po zalogowaniu system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się najbliżej miejsca zamieszkania. Po zakończeniu rejestracji nadejdzie powiadomienie SMS, a dzień przed planowanym terminem system przypomni o szczepieniu.

Jeśli ktoś nie ma internetu, nie lubi korzystać z infolinii i nie ma telefonu komórkowego – zawsze może zadzwonić do wybranego punktu i umówić się na szczepienie bezpośrednio tam.

WUW

Strona głównaPoznańPoznań: 3500 osób zaszczepionych nad Maltą