drzewa osłonięte przed solą fot. ZDM
Osłony na koronach drzew, szczelne płotki wzdłuż jezdni – to wszystko robi ZDM, by osłonić rośliny przed niekorzystnym wpływem soli drogowej. To najważniejsze zadanie o tej porze roku.

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, zima jest czasem niezwykle ważnym, jeśli chodzi o ochronę roślin tak, by wiosną mogły wypuścić nowe pędy i liście. Podczas mrozu i śniegu na jezdnie wysypywane są duże ilości soli w ramach zimowego utrzymania dróg. I jeśli się o to nie zadba – mnóstwo tej soli ląduje na przydrożnych roślinach, sprawiając, że giną.

„Sól szkodzi na dwa sposoby” – wyjaśniają specjaliści z ZDM. – „Pierwszy to osiadanie solnego aerozolu na pniach i gałęziach. Powstaje on poprzez rozpryskiwanie kołami jadących aut solanki powstałej z soli i roztopionego śniegu lub lodu. Ponadto sól stosowana do usuwania skutków zimy wsiąka w podłoże i doprowadza do zjawiska suszy fizjologicznej (korzenie roślin nie mogą pobrać wody z gleby nawet jeśli woda będzie w podłożu). Należy przy tym podkreślić, że stosowanie soli bezpośrednio na nieodgarnięty śnieg jest zabronione. Istotne jest też, aby nie odgarniać w misy drzew i w pasy zieleni zasolonego śniegu, który doprowadzi do stopniowego obumarcia roślin”.

Ta zima byłaby wyjątkowo trudna, bo z powodu śniegu i mrozów do utrzymania dróg zużyto wyjątkowo dużo soli. Byłaby – ale na szczęście nie będzie, ponieważ ZDM zabezpieczył zieleń przyuliczną przed działaniem soli.

ZDM stosuje dwa rodzaje zabezpieczeń. Pierwszym z nich są osłony na korony młodych drzew, które zabezpieczają je przed działaniem aerozolu solnego na drogach szybkiego ruchu. Drugim z nich są maty słomiano-foliowe, ochraniające pasy zieleni przed przenikaniem soli bezpośrednio do podłoża.

„W sezonie 2020/2021 w całym mieście zamontowanych zostało blisko 30 kilometrów mat słomiano-foliowych i ponad 250 osłon na korony drzew” – informuje ZDM. – „Tej zimy koszt zabezpieczenia zieleni w pasach drogowych wyniesie ponad 322 tysiące złotych”.

Zarząd Dróg Miejskich co roku też zwraca się z prośbą do administratorów i wspólnot mieszkaniowych o to, aby odgarniać w zieleń jedynie śnieg bez soli, a w celu poprawy bezpieczeństwa na chodnikach stosować sam piasek.

ZDM