Poznań: 28 milionów dla ZKZL na budowę mieszkań od BGK

osiedle, Opolska fot. ZKZL

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych otrzymał właśnie dodatkowe 28 milionów złotych dofinansowania z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego, które pozwolą na budowę kolejnych mieszkań.

Pierwotnie wsparcie na realizację inwestycji przy ul. Opolskiej wynosiło 22 mln zł. Ale dzięki zmianie przepisów dotyczących dofinansowania budownictwa mieszkaniowego i współpracy z BGK udało się zwiększyć kwotę dofinansowania do ponad 50 mln zł – czyli do wysokości 80 proc. kosztów inwestycji.

Dofinansowanie z Funduszu Dopłat prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego jest wypłacane w ramach programu bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa. Jego celem jest zwiększenie zasobu lokali mieszkalnych, służących zaspokajaniu potrzeb osób o niskich i przeciętnych dochodach. Gminy mogą ubiegać się o wsparcie nawet w wysokości 80 proc. kosztów inwestycji i właśnie taką dopłatę uzyskało miasto na budynki przy ulicy Opolskiej.

– Dodatkowe fundusze to efekt skutecznych negocjacji i współpracy dla dobra mieszkańców i mieszkanek Poznania. Przeznaczymy je na dalsze inwestycje mieszkaniowe, również wsparte dofinansowaniem – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Lokale komunalne są niezwykle potrzebne, zwłaszcza obecnie, gdy sytuacja na rynku mieszkaniowym sprawiła, że kupno własnego M stało się dla wielu niemożliwe.

Osiedle mieszkaniowe przy ulicy Opolskiej to największa inwestycja mieszkaniowa w historii ZKZL. W pierwszym etapie powstaje pięć bloków z mieszkaniami jedno-, dwu- i trzypokojowymi o metrażu od 31 do 66 metrów kwadratowych. Aż 38 lokali będzie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a 40 będzie można do takich potrzeb dostosować.

Bloki są na ukończeniu. Już wkrótce 287 mieszkań pierwszego etapu zostanie zasiedlonych – 163 jeszcze w tym roku. Kolejne dwa bloki ze 124 lokalami zostaną oddane mieszkańcom Poznania w drugim kwartale 2022 roku. Docelowo na poznańskim Świerczewie ma powstać 1100 mieszkań komunalnych.

Źródło: ZKZL

Podziel się: