Poznań: 2 maja to Dzień Flagi. Wojewoda apeluje o jej wywieszenie

W tym roku to święto nie będzie miało charakteru oficjalnych uroczystości. Wojewoda wielkopolski zachęca jednak do zamanifestowania swojego przywiązania do symboli narodowych i wywieszenia flag w oknach i na balkonach.

Oto apel wojewody Łukasza Mikołajczyka:
„Szanowni Wielkopolanie!

Tegoroczne Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej dla wielu z nas będzie miało inny wymiar niż w latach ubiegłych. Przed kilkoma miesiącami nikt nie spodziewał się, że wkrótce ulice polskich miast i wsi opustoszeją z obawy przed zakażeniem koronawirusem. Epidemia covid-19 sprawiła, że wspólna celebracja zarówno Święta Flagi RP, jak i Święta Konstytucji 3 Maja w dotychczasowym kształcie stała się niemożliwa.

Możemy jednak w sposób szczególny podkreślić to, co nas łączy – a łączą narodowe barwy, dumnie wywieszona flaga i orzeł w koronie. Nie ma piękniejszej manifestacji tożsamości narodowej niż eksponowanie symboli, które towarzyszą nam od wieków. Symboli, które od urodzenia aż po śmierć są głęboko zakorzenione w naszych sercach.

Pamiętajmy także, że Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Niech biało-czerwone barwy powiewające nad polskim niebem będą wyznaczały kierunek dla wszystkich, którzy dziś z tęsknotą spoglądają w stronę domu. Bo Polska – niezależnie od dzielących nas różnic – należy do nas wszystkich. Jest domem, w którym na każdego czeka miejsce przy stole.

Sprawmy, by ten polski dom 2 maja był pięknie ozdobiony biało-czerwonymi barwami!”

WUW, el

Podziel się: