Poznań: 180 mieszkań nowych mieszkań w programie „Najem z dojściem do własności”

mieszkania, wręczenie kluczy, Strzeszyn fot. UMP

Lokale powstały przy ulicy Moniki Cegłowskiej na Strzeszynie w ramach drugiego etapu programu „Najem z dojściem do własności” realizowanego przez PTBS. Prezydent Jacek Jaśkowiak wręczył dziś klucze mieszkańcom.

– Najem z dojściem do własności to program, który umożliwia wykup mieszkania po pięciu latach najmu – wyjaśniał Andrzej Konieczny, prezes Zarządu Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. – Wypełnia on ważną lukę, ponieważ przeznaczony jest dla osób, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, żeby kupić mieszkanie na wolnym rynku.

W tym etapie powstały 4 budynki ze 180 mieszkaniami, które w przyszłości mogą zostać wykupione przez najemców. W blokach znajdują się lokale jedno-, dwu- i trzypokojowe, o metrażach od ok. 30 do ok. 70 m kwadratowych, wykonane w standardzie pod klucz. Każdy budynek wyposażony jest w windę oraz wózkarnię. Budowa została sfinansowana z pożyczki udzielonej przez Miasto Poznań oraz środków własnych spółki, partycypacji wniesionej przez przyszłych najemców oraz z kredytu udzielonego przez Europejski Bank Inwestycyjny. Koszt budowy w II etapie to 59,5 mln zł.

Osiedle posiada pełną infrastrukturę: drogi dojazdowe, podziemną halę garażową, miejsca postojowe na powierzchni, zieleń oraz przestrzenie do rekreacji. Są tu też parkingi rowerowe, a wkrótce w pobliżu powstanie stacja roweru miejskiego. Już wkrótce tym wszystkim będą się cieszyć piersi lokatorzy.

– Cieszę się, że możemy dziś przekazać klucze pierwszym mieszkańcom tych bloków – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Zdaję sobie sprawę, że potrzeby poznanianek i poznaniaków są znacznie większe, dlatego wkrótce będziemy oddawać do użytku kolejne mieszkania komunalne na ul. Opolskiej. Dziękuję również spółce PTBS za sprawną realizację inwestycji w tym trudnym czasie, a dotychczasowym mieszkańcom Strzeszyna za to, że z otwartością przyjmują nowych sąsiadów.

Łącznie w ramach obu etapów inwestycji w programie „Najem z dojściem do własności” wybudowano 471 lokali mieszkalnych. Całkowity koszt wyniósł 125,2 mln zł.

Źródło: UMP