Zamek Cesarski fot. Sławek Wąchała

Poznań: 11 mln złotych dla kultury niezależnej

Ponad 150 organizacji pozarządowych otrzymało wsparcie z budżetu miasta w rozstrzygniętym właśnie konkursie ofert kulturalnych.

Najwięcej dotacji przyznano w kategorii “Lokalne centra kultury”, które otrzymały 50 dotacji oraz “Projekty ogólnopolskie i międzynarodowe/festiwale”, które dostały 42 dotacje.
– Przekazujemy ponad 11 milionów złotych poznańskim organizacjom, bo dzięki nim mamy pewność, że ich projekty mają szansę dotrzeć do wszystkich mieszkańców, niezależnie od wieku, dziedziny sztuki oraz poglądów i osobistych preferencji – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania odpowiedzialny za kulturę.

Założenie to realizowane jest przez NGO, które swoje działania wpisują w priorytety Miasta Poznania. Największą liczbę dotacji przyznano w priorytetach “Lokalne centra kultury” (50 dotacji) i “projekty ogólnopolskie i międzynarodowe/festiwale” (42). Niewiele mniej dostały “Edukacja kulturowa” (30 dotacji), “Lokalne projekty artystyczne” (26) oraz “Pamięć historyczna i tradycje kulturowe” (23). Miasto przyznało też 10 grantów na projekty wydawnicze, a 3 na wsparcie udziału poznańskich twórców w wydarzeniach międzynarodowych.

Komisja konkursowa za szczególnie istotne dla miasta uznała wsparcie utrzymania stałej działalności fundacji i stowarzyszeń, animujących życie kulturalne na osiedlach. Dotacje dostało 45 takich miejsc, rozmieszczonych na 19 osiedlach.

– Lokalni animatorzy życia kulturalnego są cennymi sojusznikami w realizacji Poznańskiego Programu dla Kultury 2019-2023. Tylko dzięki ich pasji i pomysłowości jesteśmy w stanie niwelować bariery w dostępie do kultury – mówi Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury UMP.

Najwyższą ocenę komisji uzyskał projekt tegorocznej edycji festiwalu kina krótkometrażowego Short Waves.
– Impreza ta była w 2020 roku jedną z pierwszych odwołanych w wyniku pandemii, ale organizująca ją fundacja Ad Arte, po zbudowaniu platformy online, przeprowadziła latem festiwal w wersji hybrydowej, co jest najlepszym dowodem na elastyczność i pomysłowość poznańskich animatorów kultury – mówi Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury UMP.

Wybierając zwycięskie projekty na rok 2021 brano pod uwagę przygotowanie organizatorów do działania w warunkach różnego rodzaju obostrzeń pandemicznych.
– Nie możemy przewidzieć, jakie ograniczenia dotkną twórców i organizatorów wydarzeń kulturalnych – podkreśla Jędrzej Solarski. – Dlatego chcemy pomóc im przetrwać ten trudny rok, by po zakończeniu pandemii poznańska kultura nie utraciła swego potencjału.

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze