Pożar w budynku mieszkalnym. Policjanci uratowali kobietę, mężczyzna zmarł

fot. Sławek Wąchała

Policja podała szczegóły tragicznego pożaru w budynku mieszkalnym w Środzie Wielkopolskiej, w którym śmierć poniósł 70-letni mężczyzn, a 14 osób, w tym niepełnosprawną kobietę, trzeba było ewakuować.

Przypomnijmy: do pożaru doszło w nocy z 6 na 7 listopada w mieszkaniu na czwartym piętrze pięciopiętrowego bloku przy ul. Czerwonego Krzyża w Środzie Wielkopolskiej. Ogień gasiło sześć zastępów straży pożarnej.

Jak informują średzcy policjanci, pożar zgłosiła sąsiadka mieszkania, w którym zaczął się pożar. Na miejsce jako pierwsi dotarli policjanci z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wlkp. i to oni uratowali 68-letnią kobietę na wózku inwalidzkim.

– Funkcjonariusze dotarli jako pierwsi na miejsce zdarzenia. Zauważyli wydobywający się dym z jednego mieszkania na czwartym piętrze w budynku wielorodzinnym i bez chwili zawahania wbiegli na klatkę schodową, gdzie od trzeciego piętra była słaba widoczność z uwagi na unoszące się zadymienie – wyjaśnia sierż. Angelika Środa, oficer prasowa średzkiej policji. – Dym wydostający się z mieszkania utrudniał oddychanie mundurowym. Jednakże dla nich najważniejsze było dostanie się do domu i jak najszybciej pomóc osobom znajdującym się w środku. Funkcjonariusze w progu mieszkania zauważyli kobietę siedzącą na wózku inwalidzkim, która nie miała siły się poruszać oraz swobodnie oddychać. Policjanci wynieśli kobietę z budynku, przekazując pod opiekę Zespołowi Ratownictwa Medycznego. W trakcie trwania ewakuacji kobiety, policjanci przekazali funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej informację, iż w domu znajduje się jeszcze jedna osoba.

Niestety, mimo wysiłków strażaków, którzy wydostali mężczyznę z mieszkania, dla niego na pomoc było już za późno. Łącznie trzeba było ewakuować 14 osób z budynku, które mogły powrócić do domów o godzinie 1.30.

Źródło: KPP Środa Wielkopolska

Podziel się: