Pożar stodoły w Wielkopolsce. Budynku nie udało się uratować

pożar stodoły fot. OSP Szkaradowo

W miejscowości Szkaradowo w powiecie rawickim doszczętnie spłonęła stodoła na terenie tamtejszego probostwa, która służyła mieszkańcom jako miejsce spotkań. To był drugi pożar tego budynku – i poprzednio, i obecnie strażacy podejrzewają podpalenie.

“Dzisiaj (31.08) o godzinie 00.22 zostaliśmy zadysponowani do pożaru stodoły w Szkaradowie. Po godzinie gaszenia – stodoła została zawalona” – poinformowali strażacy z OSP Szkaradowo na swoim profilu na Facebooku.

W akcji brały udział zastępy OSP Szkaradowo, OSP Jutrosin, OSP Ostoje i JRG Rawicz.

Drewniany budynek przez kilka lat, gdy w Szkaradowie nie było sali wiejskiej, służył mieszkańcom jako miejsce spotkań i zabaw, jak powiedział portalowi “rawicz24” proboszcz parafii, ks. Ryszard Kin. Później salę wiejską wybudowano, imprezy przeniosły się tam, a stodoła przestała być użytkowana i zaczęła niszczeć. Przyciągnęła też amatorów tanich alkoholi, którzy zbierali się tam wieczorami. Do poprzedniego pożaru doszło w październiku 2022 roku. Wezwani na miejsce strażacy stwierdzili, że palą się śmieci, więc mogło równie dobrze dojść do zaprószenia ognia, jak i do podpalenia. Wówczas stodołę udało się uratować. Jednak podczas tego pożaru już nie było na to szans. Także i w tym przypadku strażacy podejrzewają podpalenie.

Pożar skomentował klub LUKS Szkaradowo na swoim profilu na Facebooku, przypominając “stare, dobre czasy” imprez organizowanych w stodole.
“I historia “poszła z dymem” – napisali działacze. – “A zaczęła się w 2004 roku, gdy jeszcze za zgodą Księdza proboszcza Józefa Wilka, członkowie naszego klubu podjęli decyzję o stworzeniu w tym miejscu placu na potrzeby organizacji imprez plenerowych. Ogromne zaangażowanie wielu osób pozwoliło stworzyć piękną przestrzeń do organizacji festynów, pikników, biesiad, dożynek itp. Śmiało wówczas można było stwierdzić, że drugiego takiego miejsca w okolicy ciężko było szukać, co zawsze pokazywała m.in. frekwencja przybyłych gości i mieszkańców. Kilka lat temu, przy świetlicy wiejskiej, powstało nowe miejsce na tego typu imprezy, lecz jednak tam klimat już nie był ten sam”.

Źródło: OSP Szkaradowo, rawicz24

Podziel się: