Pożar przy pałacu w Wielkopolsce. Z ogniem walczyło dwanaście zastępów strażaków!

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

12 zastępów strażaków przez całą noc gasiło pożar dobudówki zabytkowego pałacu Konarzewskich w Pępowie w powiecie gostyńskim. Ogień zauważono po północy, na poddaszu dobudówki. Był widoczny z odległości kilkunastu kilometrów!

Jak informuje portal „gostynska”, do pożaru wezwano strażaków z JRG w Gostyniu i OSP z całej okolicy. Gdy strażacy dotarli na miejsce, palił się cały dach dobudówki od strony północnej, tam, gdzie znajduje się mieszkanie. Akcja była bardzo trudna ze względu na pogodę: padał gęsty śnieg i śnieg z deszczem.

Jak powiedział portalowi asp. sztab Przemysław Janicki z KP PSP w Gostyniu, ze względu na skalę pożaru strażacy uznali, że potrzebny jest drugi wóz z drabiną i wysięgnikiem, więc poprosili o pomoc KP PSP w Krotoszynie. Akcją gaśniczą dowodził komendant KP PSP w Gostyniu kpt. Marcin Nyczka.

W pewnej chwili pojawiło się zagrożenie dla głównego budynku pałacu, pochodzącego z XVII wieku. Strażacy chcieli wejść do środka, okazało się jednak, że nie jest to możliwe, ponieważ dach pałacu grozi zawaleniem. Dlatego gaszenie odbywało się z zewnątrz, nie tylko z pomocą wody, ale i piany sprężonej. Na szczęście wody nie brakowało, ponieważ na terenie pałacu znajdują się dwa hydranty, a jednostki OSP dowoziły wodę ze stacji w samym Pępowie i z pobliskiego stawu w razie potrzeby.

Pożar nad ranem udało się opanować i wtedy można było przystąpić do ratowania wyposażenia pałacu: cennych, zabytkowych mebli i obrazów. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń – najbardziej ucierpiało w pożarze mieszkanie w dobudówce, a ono jest wykorzystywane tylko tymczasowo i akurat nikogo w nim nie było. Dzięki wysiłkom strażaków ogień nie przeniósł się na sąsiednie obiekty.

Podziel się:

Ostatnio dodane: