Reklama

Powstanie Wielkopolskie: od tramwaju po zdobycie Odwachu

Obóz powstańczy na placu Wolności, zabytkowy tramwaj z 1898 roku i potyczka powstańców przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego. 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego nie zabrakło rozmachu.

Już od rana przeróżne atrakcje oferowało Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Odwachu. Można było zwiedzić nową ekspozycję kupując bilet za jedyne 2 złote, podziwiać uzbrojenie i pojazdy z okresu Powstania Wielkopolskiego oraz pokaz kawaleryjski w wykonaniu Oddziału Reprezentacyjnego Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Przed muzeum działał też punkt wydawania rozetek powstańczych, który oczywiście prowadzili rekonstruktorzy w powstańczych mundurach.

Obóz powstańczy działał też na placu Wolności. Tu z kolei można było dostać widokówki z epoki i wysłać je Powstańczą Pocztą oraz zrobić sobie zdjęcie stylizowane na takie z czasów powstańczych. Chętni mogli również otrzymać pamiątkową legitymację powstańczą oraz dowiedzieć się więcej o wydarzeniach powstania od rekonstruktorów.

Zwiedzających było wielu, wielu chętnych przyciągnął koncert zespołu powstańców na posterunku usytuowanym na ulicy Paderewskiego. Jednak tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszyła się inscenizacja historyczna “27 grudnia 1918”. Była przygotowana jak zawsze z rozmachem: nie brakowało dramatycznych zwrotów akcji, głośnych wybuchów, bardzo realistycznych ataków i ran. Jednak jak co roku, tak i tym razem powstańcy po wyczerpującej i ofiarnej walce zdobyli odwach, za co zostali nagrodzeni przez publiczność gorącymi brawami.

Ogromne zainteresowanie budził też jeżdżący dziś po centrum Poznania tramwaj z 1898 roku – do tego stopnia, że na ulicy Matyi tworzyły się korki spowodowane przez zdumionych kierowców. Nic zresztą dziwnego: ten tramwaj zupełnie nie przypomina dzisiejszych pojazdów, jest też znacznie mniejszy. Zachwycał jednak elegancją sylwetki i wyjątkowo pięknym wykończeniem.
– Jest tak piękny, że chętnie bym się nim przejechała – śmieje się Alicja Kaczmarek, która wraz z wnukiem podeszła, by podziwiać tramwaj stojący na ulicy Gwarnej. – Bardzo mili panowie obiecali nam, że będzie to możliwe na wiosnę, bo wtedy tramwaj będzie jeździł jako jeden z pojazdów linii turystycznych. A dziś dostaliśmy powstańcze rozetki na pociechę i teraz możemy już iść zdobywać Odwach…

Jutro kolejny dzień obchodów 100,. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W programie między innymi Powstańcze Śpiewanki o 17.30 na Starym Rynku i aż trzy wycieczki śladami powstania – w tym jedna specjalnie dla najmłodszych miłośników historii.

el, fot. KMPS

data-matched-content-rows-num="8,4" data-matched-content-columns-num="1,4" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked"

Dodaj komentarz

avatar