Powstańcy Wielkopolscy opanowali miasto!

Powstanie Wielkopolskie, obóz powstańczy fot. J. Jaśkowiak FB

Wyruszyli konno z… Wydziału Parkowania ZDM na Stary Rynek, a obozem rozłożyli się przy pomniku Ułanów Poznańskich. Można ich też spotkać przed Wielkopolskim Muzeum Niepodległości na Starym Rynku. Powstańcy opanowali miasto!

Wszyscy, którzy przechodzili rano obok Wydziału Parkowania Zarządu Dróg Miejskich, przecierali oczy ze zdumienia – bo sprzed budynku w dwuszeregu wyjeżdżali… ułani, kierując się w stronę Starego Rynku. Koni mechanicznych można by się było spodziewać w tym miejscu jak najbardziej – ale tych tradycyjnych…?

„Niecodzienni goście zawitali dziś do Wydziału Parkowania” – poinformował ZDM. – „Zbiórkę przed wyjazdem na ulice Poznania mieli… ułani. Będą uczestniczyć w obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego”.

Okazało się, że właśnie z tego miejsca ułani poznańscy rozpoczęli swoją wyprawę na Stary Rynek, na uroczystą zmianę warty, co wyglądało niezwykle malowniczo.

https://www.facebook.com/zdm.poznan/posts/5168019573226892

Ale to nie jedyny akcent powstańczy, na jaki można się dziś natknąć w centrum miasta. Przy ulicy Paderewskiego rozłożył się obóz powstańczy. Zazwyczaj stawał przed Wielkopolskim Muzeum Niepodległości na Starym Rynku, jednak w tym roku, ze względu na remont płyty rynku, musiał zmienić lokalizację. Do jego odwiedzenia bardzo zachęcał prezydent Jacek Jaśkowiak na swoim profilu społecznościowym.

„Świętujemy Narodowy Dzień Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego” – napisał prezydent. – „Przy pomniku Ułana u zbiegu ulic Ludgardy/Paderewskiego grupy rekonstrukcyjne zbudowały obozowisko powstańcze. Odwiedźcie je koniecznie!”

https://www.facebook.com/PrezydentJaskowiak/posts/464438421713496

W obozie można podziwiać  samochód pancerny Ehrhardt M17, a przed siedzibą muzeum – armata z okresu powstania 7,7 cm FK 96 n.A. W środku na zwiedzających czeka nowa wystawa czasowa „Powstańcy Wielkopolscy kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu” przygotowaną we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i Stowarzyszeniem „Katyń”. Z kolei w sali kinowej muzeum odbywają się pokazy filmów o historii zwycięskiego zrywu oraz prezentacje nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego, a przy stoisku Poczty Polskiej można kupić okolicznościowe pocztówki ze stemplem z okazji Narodowego Święta Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Podziel się:

Ostatnio dodane: