niedziela, 25 lutego, 2024

Powstańcy 105. raz zdobyli Ławicę! (ZDJĘCIA)

Apel powstańczy, piknik historyczny i oczywiście szturm na lotnisko, które zdobyto razem z całym wyposażeniem. Tak wyglądały obchody 105. rocznicę zdobycia Ławicy.

Uroczystości rozpoczęły się 6 stycznia o godzinie 6.30 apelem powstańczym “W hołdzie zdobywcom Ławicy” na Wzgórzu Berlińskim. Później członkowie grup rekonstrukcyjnych ruszyli do szturmu na Ławicę i oczywiście ją zdobyli.

Przypomnijmy: lotnisko, otwarte z wielką pompą w 1913 roku – w otwarciu uczestniczył cesarz Wilhelm II – miało dla powstańców ogromne znaczenie strategiczne. Jego zdobycie oznaczało zamknięcie korytarza powietrznego dla niemieckich samolotów, co miało ogromne znaczenie dla trwającego powstania. Niemcy nie mogliby szybko dostarczyć dodatkowej broni i sprzętu swoim żołnierzom, no i – czego powstańcy obawiali się najbardziej – zbombardować Poznania. Bombardowanie oznaczałoby ogromne straty wśród ludności cywilnej. A dodatkowo zdobycie lotniska uniemożliwiało wywiezienie do Niemiec sprzętu lotniczego i balonowego, który się tam znajdował.

Dlatego w nocy z 5 na 6 stycznia 1919 roku oddział powstańców pod dowództwem ppor. Andrzeja Kopy wyruszył zdobyć lotnisko. Powstańcy mieli zaledwie dwie armaty, nie był to też specjalnie liczny oddział – ale te braki nadrobili, jak to poznaniacy, doskonałą organizacją. Najpierw wyłączyli prąd i odcięli telefony na całym lotnisku, później ostrzelali koszary i wieżę kontroli lotów – w efekcie zdobycie Ławicy było już tylko formalnością. Cała akcja zajęła im raptem kilkanaście minut…

Powstańcy zdobyli też cały sprzęt, łącznie z samolotami, przechowywany na lotnisku – a warto dodać, że jego wartość oszacowano na 200 mln marek niemieckich. To czyni go największym łupem wojennym zdobytym podczas jednej akcji, w całej historii polskiego wojska.

Tegoroczne obchody zdobycia Ławicy tradycyjnie rozpoczął Apel powstańczy na Wzgórzu Berlińskim przy strzelnicy, po którym powstańcy ruszyli na lotnisko, jak 105 lat temu, i oczywiście zdobyli je. Natomiast w samo południe przy pomniku Powstańców Wielkopolskich na ulicy Bukowskiej rozpocznie się druga część obchodów: piknik historyczny. Podczas niego, o godzinie 13.30, powstańcy ponownie zdobędą Ławicę, będzie można podziwiać wyposażenie i mundury grup rekonstrukcji historycznej, a piknik zakończy prelekcja “Migawki (Ławica, jednostki lotnicze) 1918 – 1919 księdza Roberta Kulczyńskiego w holu starego terminala.

Strona głównaPoznańPowstańcy 105. raz zdobyli Ławicę! (ZDJĘCIA)