Jan Grabkowski fot. PP

Powiat poznański w czołówce najlepszych powiatów

Powiat poznański zajął drugie miejsce w  trzeciej edycji Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego za rok 2019. – Nie zwalniamy tempa – zapewnia starosta Jan Grabkowski.

– Po 20 latach budowania powiatu poznańskiego, jego silnej pozycji na samorządowej mapie naszego kraju, miło jest otrzymać wyróżnienie, które dowodzi, że nie zwalniamy tempa – mówił z dumą starosta. – Jakość i styl pracy dla mieszkańców stawia nas w samorządowej czołówce.

Ranking jest opracowaniem, które obejmuje wszystkie samorządy. To kompleksowy, apolityczny i obiektywny dokument, mierzony najważniejszymi wskaźnikami ekonomicznymi, obrazujący kondycję finansową. Adresowany jest dso trzech głównych grup odbiorców: samorządowców, w celu wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, przedsiębiorców, aby mogli poznać gminy, w których dobrze ulokują pieniądze oraz do mieszkańców mogących sprawdzić, jak gospodarują ich włodarze.

Ekonomiści, pod kierunkiem prof. dr hab. Krzysztofa Surówki, kierownika Katedry Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, przeanalizowali finanse 2790 polskich gmin, miast i powiatów. Badali sposób gospodarowania pieniędzmi, bazując na oficjalnych sprawozdaniach finansowych przekazanych przez Regionalną Izbę Obrachunkową.
– To duże wyróżnienie, ale przede wszystkim obiektywna ocena wysokiej jakości prac władz i urzędników samorządowych oraz potwierdzenie kompetentnych działań radnych, którzy decydują o kierunku rozwoju „małej ojczyzny” – powiedział Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca Europejskiego Kongresu Samorządów.

Jednym ze wskaźników oceny w rankingu jest udział środków europejskich w wydatkach samorządowych. Powiat poznański w ostatnich latach wyróżniał się na tle innych powiatów inwestycjami zrealizowanymi z dotacji unijnych.
– Przez minione lata zainwestowaliśmy w oświatę, drogi, zdrowie czy ekologię ponad 120 mln zł, które pozyskaliśmy z Unii Europejskiej. Nie ma praktycznie branży, w którą nie ulokowalibyśmy unijnych środków. Bez tych pieniędzy marzenia i plany budowy silnego powiatu zostałby w naszych głowach i, co najwyżej, na papierze – ocenił Jan Grabkowski.

W grupie 314 powiatów ziemskich liderami tegorocznego Rankingu Finansowego okazały się: powiat wrocławski (woj. dolnośląskie), powiat poznański (woj. wielkopolskie) i powiat bielski (woj. śląskie). Spośród 235 gmin miejskich najlepsze wyniki uzyskały: Józefów (woj. mazowieckie), Puszczykowo (woj. wielkopolskie) i Podkowa Leśna (woj. mazowieckie).

Nagrody dla zwycięzców wręczone zostaną w czasie VI Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbędzie się w grudniu w Karpaczu.

PP, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze