Powiat poznański ma budżet na 2020 rok

Powiat budżet 1 2020 fot. PP
Blisko 128 miliony zł powiat chce zainwestować w drogi i transport. Na drugim miejscu jest oświata z 90 mln zł. W środę podczas sesji radni przyjęli przyszłoroczny plan wydatków i dochodów.

W nowym roku nie będzie oszczędności na polityce społecznej i ochronie zdrowia oraz wsparciu rodzin, na które w budżecie zabezpieczono ponad 38 milionów złotych. Znalazły się też pieniądze na walkę ze smogiem i ochronę zabytków, a także na bezpieczeństwo. Niestety, trzeba będzie też oddać sporo pieniędzy do budżetu państwa. Tak zwany podatek „janosikowy” wynosi tym razem 38,3 miliona zł.

– Budżet powiatu poznańskiego na 2020 rok jest zbilansowany, zrównoważony a także zaspokaja potrzeby mieszkańców pod względem edukacyjnym, opieki zdrowotnej oraz pod kontem dbałości o rodzinę a także bezpieczeństwo – powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański. – I przede wszystkim jest dostosowany do sytuacji finansowej, w jakiej znajdują się dziś samorządy w naszym kraju.

W 2020 roku powiat dołoży m.in. do dwóch wiaduktów i dwóch tuneli. Po 2 miliony złotych przeznaczy na tunel w ulicy Grunwaldzkiej (Plewiska/Poznań) oraz w Kostrzynie. 2,5 mln złotych zostanie wydanych na nowy wiadukt PKP w ciągu ulicy Gnieźnieńskiej w Murowanej Goślinie, a 200 tys. złotych na powstanie wiaduktu/tunelu w Kobylnicy. Budowane będą też węzły przesiadkowe w Gułtowach, Buku i Stęszewie. Poznańska w Koziegłowach, droga Pobiedziska-Iwno, Lusówko-Więckowice oraz Więckowice-Dopiewo zostaną zmodernizowane. 34 km dróg powiatowych zostaną przebudowane i wyremontowane, powstanie też ponad 20 km ścieżek przy „powiatówkach”.
– Od lat kładziemy nacisk na rozwój struktury komunikacyjnej – podkreśla starosta. – Z roku na rok w powiecie przybywa mieszkańców i dlatego inwestycje dotyczące infrastruktury drogowej są dla nas priorytetowe. Zaczynamy wraz z miastem i gminą Komorniki budowę tak ważnego węzła Grunwaldzka. Ponadto już na dniach podejmiemy szczegółowe rozmowy z gminą Swarzędz oraz koleją na temat tunelu w Kobylnicy.

Jednak opozycja na temat inwestycji jest odmiennego zdania. Jak zwrócił uwagę na sesji Filip Żelazny, szef klubu PiS w radzie powiatu, z 80 zadań inwestycyjnych w budżecie 70 to kontynuacja. Z tego wynika, że powiat nie proponuje żadnej nowej inwestycji. Starosta Jan Grabkowski broniąc budżetu zwrócił uwagę radnego, że inwestycje to aż jedna czwarta przyszłorocznego budżetu. A biorąc pod uwagę sytuację finansową samorządów i kłopoty choćby z oświatą – to bardzo dobry wynik.

Bo w przyszłym roku znów trzeba będzie dołożyć sporo pieniędzy na szkoły. Subwencja rządowa w 2020 roku ma być na poziomie 58,9 mln złotych, podczas gdy same wynagrodzenia w oświacie wynoszą 64 mln zł. Łącznie edukacja kosztuje powiat 90 mln zł, z tego aż 80 mln zł wydanych zostanie na prowadzenie szkół. Z pozostałych pieniędzy sfinansowane zostaną m.in. projekty edukacyjne, dokumentacje na przebudowę ZS w Korniku czy internatu w ZS w Rokietnicy, budowa boisk oraz doskonalenie nauczycieli i ich szkolenia.

Aż 38 miliona złotych powiat planuje wydać na szeroko rozumianą politykę społeczną. W przyszłorocznym budżecie zaplanowano 10,9 miliona zł na m.in. DPS w Lisówkach czy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Finansowane będą rodziny zastępcze, WTZ, turnusy rehabilitacyjne, dom dziecka w Kórniku-Bninie, dom rodzinny w Swarzędzu. Aż 16 mln zł pochłonie działalność Powiatowego Urzędu Pracy, który obsługuje powiat i Poznań. Nadal kontynuowane będą też profilaktyczne programy zdrowotne, w zakresie szczepień przeciwko grypie czy HPV.

W ramach walki ze smogiem na wymianę starych pieców zarezerwowane zostało ponad 700 tys. złotych, a program likwidacji azbestu prowadzony wspólnie z gminami kosztować ma 355 tys. zł, bez dofinansowania z gmin.

W budżecie nie zabraknie pieniędzy na bezpieczeństwo. Choć nie jest to zadanie własne powiatu, 3,3 mln zł trafi między innymi na wsparcie remontów komisariatów w Buku i Mosinie, a także zakup nowych radiowozów czy modernizacje powiatowego ośrodka OSP w Bolechowie i jednostki Ratowniczo-Gaśniczej na Krzesinach.

O ponad 2 miliony złotych więcej – bo aż prawie 4 mln zł wydanych będzie na prace rewitalizacyjne ratujące od zapomnienia powiatowe zabytki oraz kościół franciszkanów w Poznaniu.

PP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: