Powiat poznański: 13 milionów złotych na drogi

droga powiatowa
Przebudowa odcinka ulicy Poznańskiej w Koziegłowach, kolejny etap przebudowy drogi z Iwna z Pobiedzisk oraz budowa trasy z Więckowic do Lusówka. Te drogi zostaną przebudowane za 13 milionów złotych z Funduszu Dróg Samorządowych.

Całkowity koszt budowy trzech dróg to 30 mln zł, więc 13 mln dofinansowania bardzo się tu przyda. Wszystkie drogi są bardzo ważnymi inwestycjami dla mieszkańców powiatu, jak podaje „Głos Wielkopolski”. Dlatego starostwo aplikuje o wsparcie finansowe na ich budowę wszędzie, gdzie jest to możliwe.

Przebudowa kolejnego etapu ulicy Poznańskiej (od Piaskowej do Gdyńskiej) w Koziegłowach obejmie wzmocnienie nawierzchni, odwodnienie, budowę chodników, ścieżek rowerowych. W ramach inwestycji zostanie tez zbudowane połączenie ulicy z rondem na ul. Gdyńskiej – to już inwestycja miasta Poznania. Koszt tego przedsięwzięcia to mniej więcej 8 mln zł, a dofinansowanie wynosi prawie 4 mln zł. Przetarg zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku.

Droga Iwno-Pobiedziska dostała prawie 5 mln zł. Całość będzie kosztować prawie 10 mln zł. Tu do przebudowy jest odcinek o długości 3 km od węzła Iwno na S5 do przepustu między Kociałkową Górką a Kapalicą. Tu także zostanie wzmocniona nawierzchnia, a sama jezdnia poszerzona do 6 metrów. Zostanie też zbudowana droga rowerowa i kanalizacja deszczowa. Budowa potrwa do września przyszłego roku.

Droga powiatowa z Więckowic do Lusówka otrzymała dofinansowanie w wysokości 4,5 mln zł. To odcinek długości 2,5 km, który obecnie jest drogą gruntową. Docelowo ma to być droga o szerokości 6 m z poboczami i odwodnieniem oraz drogą pieszo-rowerową. Tu prace potrwają do października przyszłego roku, a koszt całości to prawie 10 mln zł.

W przypadku Funduszu Dróg Samorządowych wniosek został złożony jeszcze w kwietniu, ale odpowiedź nadeszła dopiero teraz. Sama budowa rozpocznie się jeszcze w tym lub na początku przyszłego roku.

Starosta Jan Grabkowski podkreśla, że wszystkie zgłoszone inwestycje znalazły się na liście do dofinansowania. To oznacza, że wnioski były profesjonalnie przygotowane, skoro zostały tak wysoko ocenione.

Głos Wielkopolski, el

Podziel się: