Powiat dofinansuje remonty zabytków. Można składać wnioski

Luboń, zespół domów kadry inżynierskiej fabryki nawozów fot. Powiat poznański

Ruszył nabór wniosków na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich czy robót budowlanych przy zabytkach powiatu poznańskiego. – Od lat nie szczędzimy środków na odnawianie zabytków – zapewnia starosta Jan Grabkowski.

Od 1999 r. z budżetu powiatu wydano niemal 16 mln zł na renowacje zabytków i ze wsparcia skorzystało prawie 90 podmiotów, remontując kościoły, wille, domy mieszkalne, parki, pałace, a nawet dawny szpital psychiatryczny dla kobiet czy dworzec kolejowy. Tylko w 2022 r. wydano na ten cel rekordową kwotę 2,5 mln zł.

– Od lat nie szczędzimy środków na odnawianie zabytków. Widzimy namacalne efekty naszych prac – zapewnia starosta Jan Grabkowski. – Odrestaurowane nieruchomości to wizytówka powiatu. Chcemy uczyć młode pokolenie, jak ważna jest dbałość o dziedzictwo kulturowe.

W ubiegłym roku największe dofinansowanie otrzymał zamek w Kórniku – 250 tys. złotych, które zostało przeznaczone na czwarty etap odnowy średniowiecznych murów. Zamek otrzymał już ponad 2 mln zł na remonty. 220 tys. zł otrzymał też kościół pw. św. Michała Archanioła i MB Wspomożenia Wiernych w Rogalinku na przeprowadzenie renowacji późnobarokowego głównego ołtarza. ten zabytek od 2016 r. dostał już prawie 1 mln zł. Z kolei kościół pw. św. Michała Archanioła w Pobiedziskach otrzymał 200 tys. zł na osuszanie zawilgoconych murów. Wsparcie powiatu dla tej świątyni to już ponad 600 tys. złotych.

Kościół pw. Wszystkich Świętych w Kórniku otrzymał 210 tys. zł na remont i uzupełnienie tynków, okładzin oraz kupna materiałów niezbędnych do wykonania remontu kaplicy Serca Jezusowego w kolegiacie. Tu łączna pomoc wyniosła prawie 1,7 mln zł.
– Minione edycje pokazują, że nawet jeśli dotacja nie pokrywa kosztów wszystkich zaplanowanych modernizacji, to można starać się o dalsze wsparcie w następnych latach – mówi Wiesław Biegański, Powiatowy Konserwator Zabytków. – Przykładem takich realizacji są chociażby kościoły w Rogalinku czy Długiej Goślinie.

Również budynki świeckie skorzystały z dofinansowania prac remontowych. Wykonano m.in. renowację stolarki drzwiowej, schodów wewnętrznych wraz z drewnianymi ścianami w willi „Eugenia” w Puszczykowie, wymianę poszycia dachowego w domu mieszkalnym Kolonii Poznańskich Zakładów Nawozów Fosforowych nr 4, a także przebudowano dach pawilonu pensjonarskiego dla kobiet w Owińskach. 110 tys. złotych trafiło do zabytkowego pałacu w Dąbrówce, znajdującego się na terenie XVIII-wiecznego parku. Kwotę tę przeznaczono na remont dachu oraz izolację ścian fundamentowych.

Zadbano także o tereny zielone. W parku w Wojnowie przeprowadzono za ponad 16 tys. zł coroczne cięcie formująco-pielęgnacyjne alei grabowej, a w Luboniu wykonano drugi etap pielęgnacji pomnikowych alei lipowych w obszarze historycznego układu urbanistycznego miasta.
– Bardzo mnie cieszy, że mieszkańcy są zainteresowani ocaleniem od zapomnienia wielu cennych architektonicznie i kulturowo budynków – mówi starosta. – Dlatego zachęcam do składania wniosków.

Nabór trwa do 7 marca, do godz. 13.00. Dokumenty można składać drogą pocztową lub osobiście w Kancelarii Starostwa Powiatowego w Poznaniu, a dodatkowe informacje można znaleźć na stronie powiatu.

Podziel się:

Ostatnio dodane: