Posłowie chcą odwołania marszałek Elżbiety Witek

Elżbieta Witek fot. Sejm RP
Wniosek o odwołanie marszałek zapowiedziały sejmowe kluby KO, Lewicy i PSL, zamierza go poprzeć też Jarosław Gowin. Organizacje społeczne takie jak WatchDog czy Otwarte Ramiona zwróciły się do marszałek o wyjaśnienia.

Powodem jest wczorajsza reasumpcja zarządzona przez marszałek Elżbietę Witek po głosowaniu w sprawie wniosku Władysława Kosiniaka-Kamysza o odroczenie debatowania nad ustawa zwaną lex TVN. Posłowie wniosek przyjęli i wtedy marszałek zarządziła przerwę, naradę z Konwentem Seniorów, a po niej – reasumpcję ze względu na błąd, jaki popełniła ona sama i pomyłkę w głosowaniu trzech posłów Kukiz’15. W drugim głosowaniu wniosku Kosiniaka-Kamysza posłowie go odrzucili – i w ten sposób udało się uchwali lex TVN.

Jak informuje Onet.pl, opozycja twierdzi, że marszałek Sejmu złamała prawo, ponieważ nie można przeprowadzić reasumpcji głosowania bez uzasadnionych wątpliwości co do jego wyniku. To naruszenie art. 231 Kodeksu karnego, który mówi o niedopełnieniu obowiązków lub przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego pod groźbą do trzech lat więzienia. Marszałek argumentowała, że zasięgnęła porady pięciu prawników, którzy poparli jej opinię, dlatego zarządziła reasumpcję.

Jarosław Gowin w rozmowie z Onet.pl nazwał wczorajsze wydarzenia w Sejmie „aktem hańby”, stwierdził też, że nie wie, czy marszałek złamała prawo, ale na pewno złamała dobre obyczaje.

O wyjaśnienia do marszałek Witek zwróciły się też organizacje społeczne. Sieć Obywatelska WatchDog zwróciła się o udostępnienie opinii prawnych, na podstawie których marszałek Witek zarządziła reasumpcję, interesuje ją też, jakie właściwie pytanie zadała marszałek tym prawnikom. Natomiast Stowarzyszenie Otwarte Ramiona, poza tym, że także zwróciło się o udostępnienie opinii prawnych, z których korzystała marszałek, wystąpiło także do Komisji Etyki Poselskiej o ukaranie najwyższą możliwą karą: „w związku z nieuprawnionym nadużyciem Regulaminu Sejmu RP przez Panią Marszałek Elżbietę Witek w przedmiocie zarządzenia reasumpcji głosowania nr 17 na 36. posiedzeniu Sejmu RP”.

Ustawą zajmie się teraz Senat, a jeśli on ją odrzuci – wówczas ponownie zajmą się nią posłowie. Ale żeby ją uchwalić po odrzuceniu przez Senat, będą musieli mieć bezwzględną większość głosów – czyli więcej niż jej przeciwnicy i ci, którzy wstrzymali się od głosu łącznie.

 

Podziel się: