Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poseł Szłapka powiadomił prokuraturę. W sprawie premiera Morawieckiego

Niedopełnienie obowiązków służbowych z artykułu 231 kodeksu karnego oraz art.115 Konstytucji RP. Takie zarzuty stawia premierowi poseł i szef Nowoczesnej. Jego zdaniem rząd po raz kolejny wprowadza ograniczenia bez stosownej podstawy prawnej.

Poseł Szłapka zwraca uwagę na to, że wszystkie ograniczenia wprowadzane przez rząd powinny mieć podstawę prawną, by ni mogły być podważane przez obywateli i sądy, z czym obecnie nagminnie mamy do czynienia. Podważa to zaufanie tak do samego rządu, jak i do jego kompetencji.
– Wiele praw obywatelskich zostało ograniczonych aktami niższego rzędu jak rozporządzenia rady ministrów – zwrócił uwagę poseł podczas konferencji prasowej. – Dziś wprowadzane są kolejne ograniczenia, o których premier z ministrem zdrowia nie zająknęli się na konferencji prasowej. Chodzi o zakaz organizacji i udziału w zgromadzeniach, nawet tych spontanicznych. To jest kolejne ograniczanie praw obywatelskich, które może być kwestionowane przez sądy. Skutkuje to tym, że obywatele tracą zaufanie do państwa, a władza traci autorytet.

Poseł zwraca uwagę, że wystarczyło na początku epidemii wprowadzić stan klęski żywiołowej, który dawałby podstawę prawną, żeby te wszystkie ograniczenia wprowadzać w legalny sposób. Już rok temu Adam Szłapka zwrócił się do premiera z interpelacją, w której pytał o to, dlaczego nie został wprowadzony stan klęski żywiołowej, czy rząd posiada plan wprowadzenia i realizacji tego stanu i jakimi rezerwami budżetowymi dysponuje państwo na walkę z koronawirusem.

Do dziś nie dostał odpowiedzi na tę interpelację. Dlatego postanowił złożyć wniosek do prokuratury z art. 231 kk oraz na podstawie art. 115 Konstytucji w sprawie nie udzielania odpowiedzi na interpelacje, co należy do obowiązków funkcjonariusza publicznego, jakim jest premier RP.

– Jeżeli Mateusz Morawiecki nie chce wprowadzić stanu nadzwyczajnego, to niech odpowie na te proste pytania i wyjaśni Polakom, dlaczego – mówił poseł. – Spadki w sondażach nie mogą być ważniejsze od życia, zdrowia i bezpieczeństwa Polaków.

Zawiadomienie jest oczywiście gestem czysto symbolicznym w sytuacji, gdy prokuraturą zarządza Zbigniew Ziobro. Poseł nie ma złudzeń co do tego, że sprawie nie zostanie nadany dalszy bieg.
– Chodzi o to, by przypomnieć o tej fundamentalnej sprawie, jaką jest działanie zgodnie z zasadami państwa prawa – tłumaczy. – Mamy sytuację krytyczną, to nie jest czas na atakowanie opozycji, firm farmaceutycznych czy Unii Europejskiej. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że prokuratura nawet nie wezwie na przesłuchanie premiera Mateusza Morawieckiego. Składam to zawiadomienie głównie po to, by przypomnieć wszystkim, że władza lekceważy swoich obywateli.

Adam Szłapka przypomniał, że mamy w Polsce ponad 30 tysięcy zakażeń dziennie, więc przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jest rzeczą podstawową. – Trudno jednak tego wymagać, widząc jak sama władza lekceważy i łamie wprowadzana przez siebie ograniczenia – podsumowuje poseł. – Przykładów jest wiele: Jarosław Kaczyński na cmentarzu, Przemysław Czarnek w szpitalu na odwiedzinach, Jadwiga Emilewicz na nartach czy Zbigniew Ziobro na urodzinach Tadeusza Rydzyka.

Strona głównaWiadomości z PolskiPoseł Szłapka powiadomił prokuraturę. W sprawie premiera Morawieckiego