Poseł Sterczewski o pomocy uchodźcom: „To jakaś amatorszczyzna i państwo z kartonu”

Franciszek Sterczewski fot. L. Łada

Poznański parlamentarzysta podsumował tak działania rządu w sprawie pomocy uchodźcom z Afganistanu. Monitoruje je na bieżąco, dzięki znajomym i przyjaciołom mającym kontakt z Afganistanem, których, jak się okazuje, ma sporo.

„Od ponad tygodnia piszą do mnie znajomi znajomych, którzy przez ostatnie lata współpracowali z Wojskiem Polskim w Afganistanie i szukają ratunku przed talibami” – napisał poseł w mediach społecznościowych. – „Jestem w stałym kontakcie z wiceministrem MSZ Szymonem Szynkowskim vel Sękiem, któremu przekazuję informację o tych osobach i ich rodzinach. Jeszcze tydzień temu premier Mateusz Morawiecki zaprzeczał, że polski rząd udzieli jakiejkolwiek pomocy naszym sojusznikom. Na szczęście pod presją społeczną zmienił zdanie i wysłał kilka samolotów”.

Poseł napisał, że dzięki rządowej akcji dotarły do Polski także te osoby, które zgłosiły się do niego i są już bezpieczne.
„Jednak to nie powinno być tak, że pomoc otrzymują ci, którzy znają kogoś, kto zna kogoś kto może pomóc” – napisał Franciszek Sterczewski. – „To jakaś amatorszczyzna i państwo z kartonu. Dlaczego nie ma jasnych procedur, oficjalnej strony, czy infolinii dla wszystkich szukających pomocy? W Raporcie o Stanie Świata sierż. rez. Szymon Mutwicki weteran z Afganistanu powiedział, że „do Kabulu powinniśmy wysłać nie kilka, lecz kilkanaście samolotów i że pomoc tysiącom naszych sojuszników i ich rodzinom, to nasz zasrany obowiązek”.

Poseł mimo wszystko ma nadzieję, że uda się uratować wszystkich, którzy potrzebują polskiej pomocy i podziękował za pomoc ministrom Szymonowi Szynkowskiemu vel Sęk i Marcinowi Przydaczowi, którzy z ramienia MSZ koordynują ewakuację z Afganistanu.

„Dziś jadę na granicę polsko-białoruską, by razem z Fundacją Ocalenie skontrolować sytuację uchodźców i uchodźczyń, którzy przez polskie i białoruskie służby są przetrzymywani w skandalicznych warunkach” – podsumował. – „Chciałbym mieć nadzieję, że w ich sprawie Kaczyński z Morawieckim też zmienią zdanie. Niestety, słyszymy, że zamiast mieszkań i kolei, ten rząd woli budować płoty. Infrastruktura na miarę naszych możliwości. Pamiętajmy, że nikt nie jest nielegalny. Nie bądźmy obojętni”.

Podziel się: