poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Poseł Sterczewski chce, żeby Polska pomogła uchodźcom. “Nieludzkie, karygodne traktowanie!”

Poseł z Poznania chce, by Polska udzieliła pomocy uchodźcom z Afganistanu, bo jest do tego zobowiązana na mocy międzynarodowych traktatów. “Czy naprawdę 40-milionowemu państwu zagraża grupka głodnych, zmarzniętych osób?” – napisał poseł w mediach społecznościowych.

“Na polsko-białoruskiej granicy trwa kryzys humanitarny” – napisał oburzony Franciszek Sterczewski w mediach społecznościowych. – “Ok. 50 km na wschód od Białegostoku, od ponad tygodnia koczuje kilkadziesiąt osób z Afganistanu. Ludzie ci są uwięzieni na pasie „ziemi niczyjej” między terytorium Polski i Białorusi. Otoczeni przez polską Straż Graniczną z jednej, a białoruskie służby z drugiej strony, nie mają szans na znalezienie bezpiecznego schronienia. Mężczyźni, kobiety i dzieci śpią pod gołym niebem, a przetrwać są w stanie jedynie dzięki śpiworom i żywności dostarczanym przez życzliwe im osoby prywatne oraz organizacje pozarządowe — którym zresztą, według relacji, funkcjonariusze utrudniają przekazywanie pomocy.
Jest to nieludzkie, karygodne traktowanie! Tymczasem polskie władze chwalą się położonym wzdłuż granicy drutem kolczastym i mówią o “obronie polskiej suwerenności”. Ale czy naprawdę 40-milionowemu państwu zagraża grupka głodnych, zmarzniętych osób?”.

Poseł w swoim wpisie przypomina, że Polska na mocy traktatów międzynarodowych jest zobowiązana do udzielania pomocy uchodźcom, dlatego osoby koczujące przy granicy należy otoczyć opieką i wszcząć wobec nich przewidziane prawem procedury.
“Wobec osób uciekających przed wojną i prześladowaniami nie możemy być obojętni, szczególnie gdy mówimy o Iraku i Afganistanie – krajach, w których przez lata działały polskie siły zbrojne” – przekonuje Franciszek Sterczewski.

Poseł wysłał interpelację w tej sprawie do Ministra Spraw Wewnętrznych, w której pyta, czy osoby przebywające w pobliżu Grzybowszczyzny otrzymają od polskich władz pomoc humanitarną, czy zostanie wobec nich wszczęta procedura przyznawania ochrony międzynarodowej, czy przygotowywane są dla uchodźców nowe ośrodki lub mieszkania, do których można ich kierować?

Poseł jest też zdania, że MSW powinno przygotować odpowiednie wytyczne i procedury dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, by kryzys humanitarny na przestrzeni następnych miesięcy się nie pogłębiał – i pyta, czy takie procedury zostały przygotowane.

“Liczę na szybkie opamiętanie się przez polskie władze i udzielenie pomocy potrzebującym” – podsumowuje poseł. – “Nie odwracajmy wzroku, gdy ludzie cierpią u naszych drzwi!”.

Strona głównaWiadomości z PolskiPoseł Sterczewski chce, żeby Polska pomogła uchodźcom. "Nieludzkie, karygodne traktowanie!"