Porozumienie wydało oświadczenie w sprawie podatku od mediów

Zjednoczona Prawica nie jest tak zjednoczona jak się wydaje. Porozumienie Jarosława Gowina, jak informuje w oświadczeniu, przyjęło z niepokojem projekt podatku od mediów. Bo nikt go z tą partią nie konsultował.

Tekst oświadczenia opublikował portal 300Polityka.pl i możemy w nim przeczytać, że trwa obecnie analizowanie tego projektu i gdy zostanie zakończone, partia wyda oficjalne oświadczenie, co zapewne nastąpi za kilka dni.

Przypomnijmy, że chodzi o nowy podatek od wpływów reklamowych, który został nazwany składką i ma być wprowadzony pod pretekstem walki z covid-19 – tymczasem zdaniem mediów to dodatkowy haracz, który ma spacyfikować branżę nieprzychylną rządowi, a zwłaszcza ukrócić krytyczne artykuły wobec obecnej władzy.

Zdaniem rządu podatek ma sprawić, że najwięksi zagraniczni nadawcy i właściciele mediów zaczną płacić podatki w Polsce, a nie transferować zyski za granicę. Jednak, jak uważa Adrian Zandberg, to nieprawda.
„W Sejmie, od wielu miesięcy, leży gotowy projekt prawdziwego podatku dla gigantów” – przypomniał dziś w mediach społecznościowych. – „Takiego, który faktycznie jest wprowadzany w kolejnych państwach Unii Europejskiej. PiS nie nadał mu nawet numeru druku. Różnica jest prosta. Lewica chce kompleksowo opodatkować gigantów, którzy mają obroty ponad 750 milionów euro. PiS – potraktować lokalne radio tak, jak gigantów.

Poseł Lewicy zwraca uwagę, że media, zwłaszcza lokalne, nie są w najlepszej kondycji finansowej. Rosnące koszty utrzymania, choćby z powodu rosnących pensji pracowników i ponoszonych przez nie opłat sprawiają, że nie są to najbardziej opłacalne formy zarobkowania. Porównywanie takich mediów do Google’a czy Facebooka jest jego zdaniem niepoważne.

Właśnie z powodu tego podatku dziś większość mediów w Polsce ogłosiło 24-godzinny strajk pod hasłem „Media bez wyboru”. Na głównych stronach portali można zobaczyć czarne tablice, telewizja i radio także działają w ograniczonym zakresie – by wszyscy mogli się przekonać, jak to jest, gdy do wyboru są tylko media popierające rząd.

Podziel się: