Porozumienie postawiło PiS ultimatum

Partia Jarosława Gowina popiera uporządkowanie i zabezpieczenie polskiego rynku medialnego – ale nie w taki sposób, jak tego chce Prawo i Sprawiedliwość w lex TVN. Od rozpoczęcia rozmów w tej sprawie uzależnia swój dalszy udział w koalicji.

Jak informuje Onet.pl, zarząd Porozumienia przygotował swoje stanowisko podczas dzisiejszego posiedzenia zarządu partii, na którym jej członkowie mieli podjąć decyzję, co dalej z koalicją. I zdecydowali.
Porozumienie wyraziło poparcie dla wielu rozwiązań programowych Polskiego Ładu, na czele z podniesieniem kwoty wolnej od podatku, co partia postulowała od lat, ale nie godzi się na tak drastyczne podniesienie podatków i danin dla „milionów ciężko pracujących Polaków” – czytamy w oświadczeniu. Porozumienie chce także uzupełnienia Polskiego Ładu o rozwiązania, które zabezpieczą polskie samorządy i ich stabilność finansową,

Kolejnym problemem do rozwiązania jest lex TVN. Tak jak ogólnie Porozumienie zgadza się, że polski rynek medialny powinien być zabezpieczony i uporządkowany – tak nie zamierza się zgodzić na takie zmiany, które w ustawie o radiofonii i telewizji zaproponował PiS, czyli lex TVN. Zdaniem polityków Porozumienia zmiany proponowane przez PiS niczego nie porządkują, natomiast narażają Polskę na zarzut naruszania zasady wolności mediów, zniechęcają potencjalnych inwestorów i uderzają w nasz sojusz z USA.

Porozumienie nie ograniczyło się do wypunktowania problemów – dla każdego ma konkretne rozwiązanie. Teraz czeka na decyzje PiS co do dalszych rozmów. Politycy partii zapowiadają jasno, że jeśli PiS wprowadzi planowane zmiany podatkowe, zmiany w finansowaniu samorządów i lex TVN – Porozumienie wyjdzie z koalicji.

To zdecydowane postawienie sprawy, jednak zapytany przez Onet.pl Ryszard Terlecki, szef klubu PiS, zbagatelizował stanowisko partii twierdząc, że niczego nowego nie powiedzieli, ponieważ te postulaty są już znane. Teraz rozpoczną się rozmowy w tej sprawie, które z pewnością doprowadzą do jakichś uzgodnień, jednak stanowczo zaprzeczył, by koalicji rządzącej groził rozpad.

Podziel się: