Ponad tysiąc kopcących pieców do likwidacji

Likwidacja pieców kaflowych, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody, a na koniec podłączenie 52 komunalnych budynków mieszkalnych do miejskiej sieci cieplnej – to nowy projekt Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. Szacunkowy koszt tego przedsięwzięcia to ponad 19 milionów złotych.

Efektem likwidacji starych pieców będzie nie tylko podniesienie komfortu zamieszkania najemców miejskich lokali, ale także ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery. W 2018 roku rozpoczęło się tworzenie dokumentacji projektowej oraz kompletowanie uzgodnień i pozwoleń niezbędnych do podłączenia do sieci miejskiej, po zakończeniu obecnego sezonu grzewczego, pierwszych 9 budynków na Jeżycach. Piece znikną tym samym z blisko 250 miejskich lokali.

W kolejnych latach, planowana jest likwidacja pieców w następnych budynkach komunalnych. Obecnie w całym Poznaniu jest ponad tysiąc mieszkań bez centralnego, ekologicznego ogrzewania. Szacunkowy koszt tego przedsięwzięcia zaplanowanego na pięć najbliższych lat to ponad 19 milionów złotych.

– Zaczynamy od Jeżyc. Kolejne lata to podłączanie do miejskiej sieci cieplnej komunalnych budynków usytuowanych w różnych częściach Poznania. Od dalekiego Sypniewa, ul. Browarnej, czy ul. Folwarcznej, po wildeckie, łazarskie, czy też śródmiejskie kamienice – informuje Magdalena Gościńska z Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu.

Kawka bis

Cały czas jest również szansa na wymianę pieców w prywatnych lokalach. Po wstrzymaniu rządowego programu Kawka, Miasto Poznań od zeszłego roku wdrożyło Kawkę Bis. Od 2 stycznia do 15 marca można składać wnioski dofinansowanie „likwidacji palenisk węglowych, na drewno, brykiety lub innego typu biomasę, w tym piece i kotły stanowiące wyposażenie lokali mieszkalnych lub usługowych w budynkach jedno- i wielorodzinnych”. Program Kawka Bis przeznaczony jest dla podmiotów, które nie są zaliczane do sektora finansów publicznych, a w szczególności dla: osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych, przedsiębiorców oraz jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

Wysokość wsparcia wynosi do 80%, a dla przedsiębiorców do 65%, kosztów kwalifikowanych netto. Maksymalna wysokość dofinansowania – 80 zł/m2/lokal, górny limit dofinansowania – 6000 zł/lokal.

Nabór wniosków w tym roku rozpoczął się 2 stycznia i potrwa do 15 marca. Po otrzymaniu dotacji trzeba ją rozliczyć do 30 września tego samego roku kalendarzowego.

Autor: UMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: