Ponad trzysta mandatów za picie alkoholu w miejscach publicznych. I to tylko od początku roku!

straż miejska fot. SMMP

Ponad 800 zgłoszeń od mieszkańców, 326 nałożonych mandatów i 289 osób przewiezionych do Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych – i to tylko od początku roku. Picie alkoholu w miejscach publicznych to w Poznaniu nadal problem, jak wynika z danych straży miejskiej.

Strażnicy miejscy podsumowali pierwsze trzy miesiące roku, jeśli chodzi o interwencje spowodowane piciem alkoholu w miejscach publicznych – i nie wygląda to dobrze.
„Od początku roku strażnicy miejscy otrzymali ponad 800 zgłoszeń dotyczących spożywania alkoholu w miejscach publicznych” – informuje Straż Miejska Miasta Poznania na swoim profilu na Facebooku. – „Podjęte interwencje zakończyły się m.in. nałożeniem 326 mandatów karnych, pouczeniem 15 osób, i przewiezieniem 289 osób do Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych (ODON)”.

Mandat według taryfikatora za picie alkoholu w miejscu niedozwolonym to 100 zł, więc nie jest zbyt dotkliwą karą, jednak odwiezienie do ODON już mocniej bije po kieszeni – tu za dobę się płaci 340 zł. Co prawda są problemy ze ściągalnością zapłaty, ale i to się poprawia i w ubiegłym roku zapłaciła należne pieniądze już połowa pensjonariuszy.

Warto jednak pamiętać o tym, że picie alkoholu w miejscach publicznych przynosi straty nie tylko samym pijącym, ale i nam wszystkim.
„Wulgarne słownictwo, zaśmiecanie terenu, załatwianie potrzeb fizjologicznych, demoralizacja dzieci, a czasem nawet udział w bójkach – to wszystko składa się na jeden mianownik – spożywanie alkoholu w miejscu objętym zakazem” – podsumowują strażnicy miejscy.

Osoby, które liczą na bezkarność, powinny pamiętać, że miasto jest objęte miejskim monitoringiem i operatorzy kamer doskonale widzą pijących. Operatorzy od początku roku zaobserwowali 668 zdarzeń związanych ze spożywaniem alkoholu. Ale też właśnie dzięki monitoringowi wiele osób udało się uratować, bo operatorzy w porę wezwali pomoc.
„Wciąż wieczorami i w nocy temperatura potrafi spaść poniżej zera” – ostrzegają strażnicy miejscy – „a to z połączeniem wypitej nadmiernej ilości alkoholu może dla niektórych skończyć się po prostu źle”.

Podziel się:

Ostatnio dodane: