Ponad sto miejsc w żłobkach dla dzieci z Ukrainy. Dzięki pomocy UNICEF

żłobek fot. UMP

Umowa podpisana przez miasto z UNICEF daje już pierwsze efekty – dzięki niej 119 ukraińskich maluchów może mieć zapewnioną opiekę w poznańskich niepublicznych żłobkach. Miejsca będą dofinansowane właśnie ze środków UNICEF.

Opieka żłobkowa obejmuje: zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i opieki w warunkach zbliżonych do domowych; w dni robocze od poniedziałku do piątku do 10 godzin dziennie; zagwarantowanie maluchom zajęć – zabawy z elementami edukacji, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka; prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych, uwzględniających rozwój psychomotoryczny dziecka, właściwych do wieku, według opracowanego programu zajęć dla różnych grup wiekowych; współpracę z rodzicami/opiekunami dziecka; zapewnienie odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych oraz opieki przez odpowiedni personel, jak informują władze miasta.

Wysokość dofinansowania wynosi 1,2 tys. zł na dziecko – a opłata pobierana od rodzica wynosi 400 zł (plus 100 zł ryczałtu za wyżywienie). Oferta dotyczy tych dzieci, które razem z rodzicami przybyły do Polski po 24 lutego. Wymogiem jest posiadanie przez dzieci obowiązkowych szczepień – chyba że nie mogą zostać zaszczepione ze względów medycznych. 119 ukraińskich dzieci będzie mogło z nich skorzystać co najmniej do końca czerwca przyszłego roku.

– Dodatkowe miejsca są współfinansowane ze środków UNICEF i w żaden sposób nie ograniczają dostępności opieki nad polskimi dziećmi w placówkach – podkreśla Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. – Ukraińscy rodzice, głównie mamy, które przyjechały do Poznania, często są tutaj jedynymi opiekunkami swoich dzieci. Miejsce w żłobku to dla wielu z nich jedyna szansa, by pójść do pracy i tym samym zapewnić utrzymanie i godny byt dla siebie i swoich pociech.

Przypomnijmy, że w lipcu tego roku miasto rozstrzygnęło otwarty konkurs ofert, dzięki któremu przeznaczy ponad 25,2 mln zł na dofinansowanie kosztów pobytu dzieci w prywatnych żłobkach. Prawie 2,3 tys. poznańskich maluchów zyska dzięki temu opiekę w żłobkach do 30 czerwca 2024 r.

W Poznaniu działa również 15 żłobków publicznych prowadzonych przez miasto, które zapewniają kolejne 1 343 miejsca dla maluchów. To oznacza, że – łącznie ze żłobkami niepublicznymi – opieka współfinansowana z budżetu miasta obejmie aż 3 636 maluchów, nie licząc ponad setki ukraińskich dzieci, które skorzystają z pomocy UNICEF.

UNICEF to międzynarodowa i międzyrządowa organizacja powołana przez ONZ. Jej podstawowym i głównym celem jest ochrona praw dzieci dotkniętych kryzysami humanitarnymi. Poznań realizuje wspólnie z UNICEF projekty, na które otrzymał prawie 33 miliony złotych z budżetu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci.

Podziel się:

Ostatnio dodane: